Aleksandra Woźniak

Ludzie luty 17, 2012 at 5:08 pm

Najlepsza obecnie zawodniczka i reprezentantka Kanady w tenisie ziemnym urodziła się 7 września 1987 w Montrealu i ma ma polskie pochodzenie. Rodzice noszą imiona Jadwiga i Antoni, przybyli do Kanady z Polski w 1983 roku. Ojciec, były piłkarz polskiej ligi, od początku kariery był jej trenerem. Zajmował się tym w dzień, podczas gdy pracował na nocne zmiany jako inżynier mechanik. Obecnie trenuje ją Czech Zenek Zofka.

Pierwszy raz trzymała rakietę w ręku już w wieku trzech lat, zapatrzona w starszą siostrę Dorotę (Miller), również tenisistkę z notowanymi dokonaniami.

Zadebiutowała w Montrealu w 2004 roku z dziką kartą, odpadając w pierwszej rundzie. Ale już w rok później osiągała sukcesy w turniejach ITF i otrzymała status profesjonalny.

W swej krótkiej karierze sportowej uzyskała ćwierćfinał turnieju w Québeku w 2006 jako pierwsza Kanadyjka w ćwierćfinale tej imprezy.

W lutym 2006 roku wygrała swój pierwszy zawodowy mecz przeciwko Chince Li Na (dzisiaj siódma rakieta świata) w Pattaya.

Po nieudanych kwalifikacjach w roku 2007 do turniejów w Gold Coast i Sydney, odpadła w pierwszej rundzie Australian Open z Jeleną Janković. W turnieju zawodowym nie przeszła pierwszej rundy aż do maja, kiedy to doszła do finału turnieju tenisistek w Fez w Maroku.

Pierwszy turniej w karierze wygrała w 2008 roku w Stanford w Kaliforni (Bank of the West Classic) jako pierwsza od 20 lat Kanadyjka (i pierwsza w ogóle kobieta z Quebeku), której udało się zwyciężyć w turnieju WTA. Wówczas to burmistrz quebeckiego miasta Blainville, w którym mieszka Aleksandra, zmienił na 24 godziny nazwę na “Wozniakville”.

W sumie wygrała siedem turniejów ITF.  22 czerwca 2009 roku znalazła się najwyżej jak dotąd w światowym rankingu pań – na pozycji 22. Zdarzało się jej pokonywać najbardziej utytułowane przeciwniczki jak Serena Williams, Francesca Schiavone czy rakieta nr 1 – nasza rodaczka z Danii – Caroline Wozniacki (nawiasem mówiąc bliska przyjaciółka Aleksandry).

Jest praworęczna, ma 175 cm wzrostu i 60 kg wagi. Jej pasją poza tenisem jest moda. Ponadto imponuje znajomością sześciu języków. Posługuje się angielskim, polskim, francuskim, rosyjskim, niemieckim i hiszpańskim.

W 2010 roku  zajmowała 134. pozycję w światowym rankingu, co nie jest najwyższym numerem wśród tenisistek kanadyjskich (58. – Rebecca Marino) ale miłośnicy tenisa zdają sobie sprawę, że w ojczyźnie hokeja jest to olbrzymi wyczyn.

tp

Photos: www.aleksandrawozniak.com

Aleksandra Woźniak z rodzicami (2008)