Amber Borycki

Polacy w Kanadzie luty 17, 2012 at 9:39 pm

Nieomal są rówieśnicami. Podobnie jak Magda Apanowicz przyszła na świat w Vancouver, 6 czerwca 1983 roku. Nawet grały wspólnie w tych samych filmach („Kyle XY”). To nie wszystko – nie tylko polskie korzenie je łączą.

Amber zadebiutowała jako roczne dziecko (grając oseska ratowanego z rąk zabójczych robotów w filmie akcji sci-fi „Runaway” z Tomem Selleckiem). Właściwy debiut nastąpił dopiero w 2003 roku epizodem bezimiennej dziewczyny w odcinku serialu „ The Stranger Beside Me”. Wystąpiła w ponad 20 produkcjach telewizyjnych, amerykańskich i kanadyjskich, realizowanych głównie w Vancouver.

O ile jednak Apanowicz najczęściej spotykamy w obrazach fantastycznych, o tyle Amber Barycki ze swoją twarzą niezbyt dorosłej dziewczyny ma raczej szczęście do filmów grozy. Za to udaje jej się coraz częściej zyskiwać angaż w produkcjach hollywoodzkich.

Najbardziej rozpoznawalną jej rolą jest Beth Barrington w horrorze CBS – „Harper’s Island”. Ostatnio pracowała na planie kolejnej odnogi krwawego, kultowego filmu grozy „Sleepaway Camp Reunion” i w komedii „Pizza Man”.

Nie mówi po polsku. Jak podkreśla na swojej stronie, jest córką twórczych i uwielbiających przygodę rodziców. Wraz z nimi i dwojgiem sióstr spędziła dzieciństwo na podróżach i odkrywaniu innych kultur, z których najbardziej wryła się w pamięć indonezyjska Bali. Inspirowała ją wszechstronność rodziców: ojciec jest artystą, muzykiem i pisarzem, a matka projektantką wnętrz, farmakologiem i przede wszystkim niezaspokojoną podróżniczką.

Tomasz Piwowarek

Photo: www.amberborycki.net