Devon Sawa

Ludzie luty 17, 2012 at 8:50 pm

Przyszedł na świat w Vancouver 7 września 1978 roku w rodzinie Polaka Edwarda Sawy, mechanika naprawiającego lodówki. Jak sam twierdzi, jego matka Joyce „ma troszeczkę każdego pochodzenia”.

Jego kariera rozpoczęła się gwałtownie w wieku 11 lat w telewizji dziecięcej. Bardzo szybko odkryto niezwykły urok i talent młodego aktora. Sprawni agenci w USA sprawili, że Sawa dość szybko przestał być kojarzony jako lokalny aktor kanadyjski i powierzano mu główne lub ważne role w znanych obrazach kręconych z myślą o widowni dziecięcej i młodzieżowej jak „Little Giants”, „Casper”, a zwłaszcza w oryginalnym horrorze „Final Destination” (2000). To właśnie on ma przeczucie katastrofy na pokładzie samolotu i zmusza swych przyjaciół do opuszczenia pokładu.  Talent komediowy świetnie zaprezentował w „Slackers” (2002) i horrorze „Idle Hands”.

Devon Sawa jest aktorem wziętym, często nagradzanym i nie narzeka na brak ofert. Z chęcią angażuje się w niezależne kino ambitniejszego nurtu („Extreme Dating”, „Shooting Gallery”, „Devil’s Den”).

Oprócz występów w filmach, pojawiał się także na okładkach paru amerykańskich magazynów dla nastolatków. W 2000 roku zagrał postać obsesyjnego fana Stana w teledysku do piosenki Eminema i Dido – „Stan”.

Ostatnio wcielił się w postać mocnego mężczyzny, Owena, we wznowionym serialu TV „Nikita”, a w kinach  w obrazach „388 Arletta Avenue” i „The Sibling”.

Ma dwoje rodzeństwa, wraz z narzeczoną Jessicą, mieszka w Los Angeles.

(tp)

Photo: Steve Granitz/Retna Ltd.USA