Gabriela Dąbrowski

Polacy w Kanadzie luty 17, 2012 at 5:31 pm

zz gabrielaWprawdzie daleko jej jeszcze do osiągnięć Aleksandry Woźniak, ale też jest znacznie młodsza: 1 kwietnia 2011 skończyła dopiero 19 lat. Najwyżej w światowym rankingu była w lutym 2011 – w deblu osiągnęła pozycję 238, zaś solo w rankingu WTA była 357 w grudniu 2011.

Podobnie jak w przypadku Aleksandry Woźniak, treningiem urodzonej w Ottawie Gabrieli zajął się początkowo tata Jerzy, który nawet dla tego celu zrezygnował po pewnym czasie ze swej pracy zawodowej.

Kiedy pierwszy raz wzięła rakietę do ręki w wieku siedmiu lat, zdumiała rodziców naturalną koordynacją ruchów. Zaskoczeni rodzice nie mieli wyjścia i zapisali ją do klubu sportowego na treningi. Już w rok później grała w pierwszym turnieju młodzików, a następnego roku pierwszy raz zwyciężyła – w turnieju Future Stars w Ontario w kategorii wiekowej do 10 lat.

W grudniu 2006 roku zwyciężyła w turnieju Orange Bowl juniorów do lat 16 w Miami, a w deblu dotarła do finału. Swój sukces w tym samym turnieju powtórzyła w 2009 roku, pokonując o niebo wyżej ocenianą Kristinę Mladenovic. Okazała się pierwszą od 15 lat Kanadyjką sięgającą po ten laur.

Wówczas wszyscy zrozumieli, że żarty się skończyły. Należało szukać profesjonalnej opieki trenerskiej, prywatnych lekcji i rozpocząć podróże po kortach, więc Gabriela przeszła na indywidualny tryb nauczania, przez Internet.

Gdy jest z daleka od kortów, chętnie zajmuje się poezją i komputerowym projektowaniem wnętrz.

W ostatnim okresie zdążyła już odnieść kilka sukcesów w deblu – m.in. zwyciężając w turnieju ITF w Toronto i dochodząc do finału w Lutz na Florydzie (ITF). W 2011 po raz pierwszy zakwalifikowała się do finału profesjonalnego turnieju ITF w Toronto, gdzie jednak uległa Amrze Sadiković.