Henry Czerny

Polacy w Kanadzie luty 17, 2012 at 8:38 pm

Jest chyba najbardziej rozpoznawalnym aktorem kanadyjskim polskiego pochodzenia.

Urodził się 8 lutego 1959 w Toronto w robotniczej rodzinie polskich emigrantów. Ojciec był spawaczem, matka pracowała w piekarni.

Przygotowanie do zawodu Henry zawdzięcza Narodowej Szkole Teatralnej, którą skończył w Montrealu w 1982, aby natychmiast zacząć pracę na deskach scenicznych w wielu różnych teatrach w całym kraju – od Ottawy po Edmonton. Mimo uznania i świetnych recenzji Henrye’go ciągnęło w stronę wielkiego ekranu. I słusznie, bo dzięki temu dość szybko jego twarz poznał cały świat.

Przełomem była rola w głośnym kanadyjskim dramacie „The Boys of St. Vincent” (1993), dokumentującym historię katolickiego sierocińca Mount Cashel na Nowej Fundlandii, prowadzonego przez Kongregację Braci w Chrystusie, w którym doszło do prawie 300 przypadków fizycznego i seksualnego wykorzystywania podpopiecznych. Największy tego rodzaju skandal w Kanadzie (i chyba na świecie) wyszedł na jaw w 1989 roku. Czerny przejmująco zagrał w filmie rolę przełożonego bractwa.

Upomniał się o niego Hollywood, oferując rolę w „Clear and Present Danger” (1994), gdzie Czerny zagrał zastępcę dyrektora CIA ds. operacyjnych, będąc negatywnym oponentem wobec Harrisona Forda, grającego rolę innego dyrektora agencji, usiłującego rozwiązać tajemnicę śmierci przyjaciela prezydenta. Od tego czasu powierzano mu przeważnie role złoczyńców lub tajnych agentów („Mission: Impossible”). Jednak nigdy nie były to role pierwszoplanowe.

W ostatnich latach widzimy go prawie wyłącznie na małym ekranie, m.in. w historycznym serialu „Tudors” (2007), a ostatnio obsadzony jest w odcinkowym dramacie „Revenge” (2011), który ruszył w telewizji ABC.

Czerny był dwukrotnie żonaty, najpierw z bardzą lubianą w Kanadzie aktorką Daną Delaney, a następnie z Claudine Cassidy.

(tp)

Photos: trialx.com