Jan Lisiecki

Ludzie luty 17, 2012 at 9:13 pm

Jan Lisiecki to obecnie najbardziej rozchwytywany pianista kanadyjski polskiego pochodzenia. I szalenie młody – zaledwie 17-letni.

Urodził się 23 marca 1995 r. Calgary, w rodzinie emigrantów z Polski, z Gdańska i Łodzi, w której zresztą nikt nie jest muzykiem. Posiada polskie obywalstwo. Zresztą posługuje się językiem polskim i podkreśla swe związki z Polską: - Oczywiście, czuję się Polakiem i jestem z tego dumny. To, że urodziłem się w Calgary, to tak naprawdę w tej chwili dużo nie zmienia.

Do grania na instrumencie muzycznym namówiła go nauczycielka w szkole angielskiej, która powiedziała, że Jan powinien znaleźć sobie jakieś zajęcie, zainteresowanie, poza normalnymi lekcjami. Okazało się, że ma niezwykłe zdolności muzyczne i tak zaczął grać coraz lepiej. Naukę gry na fortepianie oficjalnie rozpoczął w wieku 5 lat w Konserwatorium Uniwersytetu Mount Royal. Zadebiutował koncertem z orkiestrą już w wieku 9 lat. Występował m.in. w Carnegie Hall, Salle Cortot, Kaufman Hall, Gasteig, Seoul Arts Centre oraz w wielu innych salach koncertowych USA, Włoch, Wielkiej Brytanii, Szkocji, Francji, Polski, Japonii, Chin, Korei, Gwatemali i Kanady, u boku takich orkiestr jak m.in. National Arts Centre Orchestra, L’Orchestre Symphonique de Québec, Minnesota Orchestra, L’Orchestre Symphonique de Montréal, National Academy Orchestra, Sinfonietta Cracovia oraz Sinfonia Varsovia.

Współpracował z takimi mistrzami jak Emanuel Ax, James Ehnes, Yo-Yo Ma, and Pinchas Zukerman. Swoim koncertem otwierał Międzynarodowy Festiwal w Seulu w Korei oraz wystąpił dla królowej brytyjskiej Elżbiety II przed 100-tysięczną publicznością zebraną na Parliament Hill w Ottawie. W 2010 roku został poproszony o zastąpienie Nelsona Freire na czterech koncertach we Francji.

Jan Lisiecki ceniony jest na całym świecie za swój poetycki i dojrzały styl. Mimo młodego wieku ma już na koncie kilka prestiżowych nagród, m.in. Révélations Radio-Canada Musique 2010 oraz Jeune Soliste des Radios Francophones 2011.

Nazywany jest przez krytyków “unikalnym talentem”, “arystokratą fortepianu”. Podkreślają jego “zdumiewającą poetykę i pełne wyobraźni interpretacje”.

Sam artysta o swojej grze mówi: - To, że akurat jestem Polakiem wcale nie znaczy, że będę grał najlepiej Chopina. Tak jak Niemiec na pewno nie musi najlepiej grać np. Beethovena.

Pianista wystąpił jako solista koncertu rozpoczynającego sezon 2011/2012 w słynnej paryskiej Salle Pleyel. Towarzyszyła Orchestre de Paris, którą poprowadził Paavo Järvi. Zagrał również w sali Barbican w Londynie z towarzyszeniem BBC Symphony oraz w lipskim Gewandhaus z Leipzig Radio Symphony Orchestra. Młody muzyk wystąpi z serią recitali w całej Europie (m.in. w Berlinie, Brukseli, Frankfurcie, Hamburgu, Lizbonie, Wiedniu i Zurychu) oraz w Japonii (m.in. w Tokio, Nagoi i Osace).

W 2011 Jan Lisiecki koncertował w Ameryce Północnej (m.in. z towarzyszeniem Toronto Symphony pod dyrekcją Petera Oundjiana oraz Orchestre Métropolitain z Montrealu, kierowanej przez Yannicka Nézet-Séguina) i wziął udział w festiwalu w Verbier.

Na początku 2010 Narodowy Instytut Fryderyka Chopina wydał płytę z nagraniem dwóch Koncertów fortepianowych polskiego kompozytora, zarejestrowanych na żywo z Sinfonią Varsovią pod batutą Howarda Shelley’a. Album zdobył prestiżową nagrodę Diapason Découverte (maj 2010). Diapason nazwał Lisieckiego „prawdziwym wirtuozem, o wyrazistym, naturalnym stylu, któremu trudno się oprzeć”. BBC Music Magazine chwalił „dojrzałą muzykalność Lisieckiego” i jego „wrażliwą i pełną subtelności” interpretację koncertów, które zagrał „z błyskotliwą techniką” i „charakterystycznym patosem”, podkreślając, że „wśród natłoku płyt CD to świeże nagranie jest godne uwagi każdego melomana.”

Jan Lisiecki nie stroni od muzyki kameralnej. Pianista współpracował z New Zealand String Quartet, Quatuor Ébène oraz Penderecki String Quartet, pojawiając się na licznych festiwalach ma całym świecie m.in. w Auvers-sur-Oise, Menton, Merano, Seulu oraz na warszawskim Chopin i jego Europa.

Jego koncerty były transmitowane przez rozgłośnie radiowe całego świata, m.in.: CBC Canada, BBC Radio, Austrian Radio, French Radio, German Radio, Luxembourg Radio oraz w Polskim Radiu. W 2009 roku CBC National News poświęciła mu dokument “The Reluctant Prodigy” w reżyserii Joe Schlesingera. Pianista, uznany za jednego z najbardziej obiecujących młodych kanadyjskich muzyków, pojawił się również w programie stacji CBC „Next”. Transmisje jego koncertów pokazywano we francuskiej stacji TF3 oraz TVP 1 i TVP 2.

Młodziutki pianista daje także koncerty na rzecz organizacji charytatywnych, m.in. David Foster Foundation, Polskiej Organizacji Humanitarnej oraz Wish Upon a Star Foundation. W czerwcu 2008 otrzymał od UNICEF-u w Kanadzie tytuł „National Youth Representative”. Po występie przed przed Gubernatorem Generalnym Kanady, Michaëlle Jean, napisałą ona w liście do artysty: - Jesteś dziś inspiracją zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych ze wszystkich zakątków Kanady.

Poza wiruozerskimi zdolnościami, Lisiecki jako młody człowiek jest również niezwykle zdolnym uczniem, radzącym sobie z nauką mimo tylu dodatkowych obowiązków i kalendarza koncertowego. W styczniu 2011, z rekomendacji kuratorium oświaty, Jan z 4-letnim wyprzedzeniem ukończył szkołę średnią Western Canada High School.

Od września 2011 kontynuuje naukę w elitarnej Glenn Gould School of Music przy Królewskim Konserwatorium w Toronto. W 2012 zadebiutował jako solista Toronto Symphony Orchestra na koncercie Roy Thomson Hall w Toronto.

(tp)

Photo: www.janlisiecki.com

 

(tp)