John Tavares

Polacy w Kanadzie luty 17, 2012 at 9:22 pm

Urodzonych w Kanadzie hokeistów z ligi NHL o polskim pochodzeniu jest (lub było) co najmniej 20. O polskiej krwi w żyłach Tavaresa wie jednak niewielu, a szkoda, bo ten reprezentant Kanady należy obecnie do zawodników z ogromną przyszłością na lodowej tafli.

Urodził się w Mississaudze 20 września 1990 roku jako wnuk emigrantów z Polski, a zarazem Portugalii. Rodzice jego matki, Barbary Kowal, przybyli z Polski by osiąść w Sudbury, zaś rodzice ojca Joe Tavaresa osiedli w Toronto.

Z kolei rodzice Johna zamieszkali z czasem w Mississaudze, a następnie w Oakville, gdzie chłopak po raz pierwszy zetknął się z hokejem dzięki Minor Oaks Hockey Association.

Próbował także innych sportów drużynowych: piłki nożnej i lacrosse. Zwłaszcza w tej drugiej dyscyplinie miał szansę zrobić karierę, zainspirowany sukcesami wujka (o takim samym nazwisku – John Tavares), jednego z najlepszych graczy lacrosse w Kanadzie, który zarazem uczył matematyki w katolickiej szkole w Mississaudze. To właśnie swojego wuja wymienia John jako znakomitego mentora i nauczyciela – i sportu i charakteru, potrafiącego oduczyć młodego sportowca egoizmu.

Tavares uważa, że wiele wyniesionych z lacrosse umiejętności manualnych zaowocowało później w rozwoju jego skutecznej techniki strzeleckiej w hokeju. Miał również „prywatne lodowisko”, zrobione na oddalonym o 5 minut od szkoły podwórku Dave’a Gagnera, byłego gracza NHL, który chętnie zapoznawał młokosa z sekretami gry. Ale nieposkromiona natura sprawiała, że zbyt często angażował się w bijatyki z innymi zawodnikami i to również przeniosło się na zawodową taflę. Jednak znacznie częstszym zarzutem ze strony trenerów jest brak szybkości, nad której poprawieniem Tavares usilnie pracuje.

Jego prawdziwa kariera rozpoczęła się 26 czerwca 2009 roku, kiedy został wybrany z numerem pierwszym w drafcie NHL przez drużynę New York Islanders, z którą podpisał 3-letni kontrakt.

Wcześniej grał w juniorskich drużynach kanadyjskich m.in.: Milton Icehawks, Oshawa Generals oraz London Knights, jednak nigdy nie wygrał żadnej ligi juniorskiej.

Pięciokrotnie dostawał indywidualne nagrody Kanadyjskiej Ligi Hokejowej. W sezonie 2008/2009 był najskuteczniejszym zawodnikiem sezonu zasadniczego w Ontario Hockey League.

Jest dwukrotnym mistrzem świata juniorów razem z drużyną Kanady.

Tavares wielokrotnie uczestniczył w meczach międzynarodowych w juniorskiej reprezentacji Kanady w hokeju na lodzie. Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej pokazał się na World U-17 Hockey Challenge w 2006 roku. Miał wtedy 14 lat i już uchodził za „zupełnie wyjątkowego gracza”.  W 2007 roku grając w Oshawa Generals pobił rekord wielkiego Wayne’a Gretzkyego strzelając aż 72 goli w jednym sezonie OHL.

Występował wówczas w reprezentacji Saskatchewan. W tym samym roku miał zagrać na Memoriale Ivana Hlinki, jednak z powodu kontuzji nie pojechał na turniej.

W kolejnym sezonie został pominięty w składzie Kanady na mistrzostwach świata juniorów do lat 18. Zagrał jednak w Super Series, gdzie przeciwko rosyjskim zawodnikom strzelił jedną bramkę i asystował przy ośmiu, będąc drugim pod względem liczby zdobytych punktów w klasyfikacji kanadyjskiej zawodnikiem serii.

Od tej pory Tavares uczestniczył w mistrzostwach świata juniorów. Najpierw w 2008 roku grał w czeskim turnieju na którym strzelił cztery bramki i razem z zespołem zdobył złoty medal. Wyczyn ten powtórzył w 2009 roku, kiedy to również został wybrany MVP turnieju. Był najskuteczniejszym strzelcem strzelając osiem goli, został wybrany do drużyny gwiazd turnieju oraz do trójki najlepszych zawodników reprezentacji Kanady wybranych przez trenera Pata Quinna.

Już podczas swego pierwszego profesjonalnego meczu w lidze NHL, 3 października 2009 roku, strzelił debiutanckiego gola przeciwko Pittsburgh Penguins. W grudniu tego samego roku strzelił 5 kolejnych goli dla Islanders w ciągu czterech różnych spotkań z rzędu, zdecydowanie prowadząc w klasyfikacji strzelców wśród wszystkich ligowych „rookies”. W rok później popisał się pierwszym hat-trickiem w przegranym zresztą meczu z Florida Panthers, a w trzy miesiące później powtórzył go przeciwko Buffalo Sabres.

Gra na lewym ataku. Ma 183 cm wzrostu i 90 kg wagi. Uważany jest za naturalnego lidera na lodzie, który zawsze myśli o swojej drużynie. W ostatnim sezonie zakończonym w 2011 zdobył dla Islanders 29 bramek i miał 39 asyst, a ławce kar spędzając w sumie 53 minuty. W obecnym sezonie pod względem strzelonych goli zajmuje 24 pozycję w lidze (dane z lutego 2012).

(tp)

Photo: Wikipedia Commons (Bridget Samuels)