Zenon Konopka

Polacy w Kanadzie luty 17, 2012 at 9:59 pm

Ten 30-letni hokeista zawodowy występuje na pozycji napastnika centra lub lewoskrzydłowego w zespole NHL – New York Islanders. Ale urodził się po kanadyjskiej stronie Niagara Falls i tam właśnie jego ojciec, pochodzący ze Lwowa Zenon Konopka Senior zaszczepił mu fascynację hokejem na lodzie. Zenon Junior twierdzi, iż wystąpił do konsulatu w Toronto o przyznanie polskiego obywatelstwa, gdyż – jak sam przyznał – uczynił to “przez szacunek dla ojca”.

Karierę klubową zaczął w 1998 roku w juniorskiej drużynie OHL – Ottawa 67′s. Do NHL trafił przez Anaheim Ducks w 2005 roku, grając później m.in. w Columbus Blue Jackets i Tampa Bay Lightning, a nawet za granicą – przez jeden sezon w rosyjskiej Łaga Togliati.

Podobnie jak Komisarek znany jest z buńczucznego charakteru na tafli, a więc z częstego udziału w bójkach podczas meczów. Z tego względu wypełnia zadania jako enforcer (dosł. ochroniarz). W sezonie NHL 2009/10 w barwach Tampa Bay Lightning uczestniczył w 33 bójkach, ustanawiając absolutny rekord sezonu w “kategorii” najwięcej minut kar: 265, zyskując przydomek “Polish Punisher” i “Supergoon”. Słynny Vincent Lecavalier, gwiazda Tampa Bay, nazwał Konopkę “Gladiatorem”. – Uwielbiam tego faceta! – dodał.

W 2010 okładał się pięściami z Brandonem Prustem przez niemal dwie minuty! “Tak długiej walki kibice Islanders nie oglądali od dawna” – skomentowały zdarzenie nowojorskie gazety.

W rodzinie Konopków nigdy nie było mięczaków. Ojciec naszego bohatera miał 3 latka, gdy w 1939 na Polskę napadli najpierw Niemcy, a potem Rosjanie. Pewnego dnia do domu Konopków zapukali czerwonoarmiści. I kazali wybierać: albo cała rodzina zostanie wysłana na Syberię, albo dziadek i wujek Konopki juniora pojadą na front walczyć z hitlerowcami – wówczas rodzina dostanie azyl za granicą.

Po wojnie Konopka Senior do Polski już nie wrócił. Los rzucił go do Kanady. - Ojciec poświęcał mi cały wolny czas. Zabierał mnie na mecze hokeja, był moim największym fanem – wspomina Konopka.

Niestety, nie doczekał sukcesów syna. Zginął w wypadku, kiedy chłopiec miał 13 lat. Prowadząc ciągnik zderzył się z nadjeżdżającym samochodem, wypadł z pojazdu i został przygnieciony przez maszynę.

- Wciąż ciężko mi o tym mówić. Pamiętam ojca jako człowieka niezniszczalnego. Dla mnie to był ktoś niezwyciężony. Myślę o nim przed każdym meczem – opowiada Konopka. – Ja twardy? Ja tylko gram w hokeja i się biję. Tak naprawdę twardy to był mój tata – przekonuje.

Poza sportem jest właścicielem firmy Prime Wine Products sprzedającej ze strony www.vin-aire.com specjalne napowietrzacze wina zwane Vin-Aire.

Zajmuje się także działalnością charytatywną (przez lokalne organizacje pomocy dzieciom).

Tomasz Piwowarek

Photo: Wikipedia Commons (Bridget Samuels)