Fikcyjna aukcja internetowa

Przekręty Series luty 23, 2012 at 8:08 pm

Jest ich wiele. Różnych. Wirtualne, pchle targi, na których wystawca prezentuje rozmaite towary nowe lub używane, zaś licytujący starają się pobijać nisą cenę wyjściową aby uzyskać atrakcyjną cenę na końcu licytacji.

Największą na świecie aukcją jest Ebay, na którym odbywa się kilkaset (!) transakcji dziennie. Ebay wyjątkowo dba o bezpieczeństwo zawieranych na nim transakcji przy pomocy specjalnego systemu punktowej gratyfikacji sprzedawców i kupujących, pilnuje płatności (m.in. dzięki firmie PayPal) i organizuje panele ds. spornych, sprawiając, że kupowanie przez Ebay jest popularne i bezpieczne.

Nie da się jednak powiedzieć tego samego o wielu innych mniej znanych firmach, które użyczają za opłatą “targowiska” (czyli website) ale nie kontrolują przebiegu transakcji. Wówczas często dochodzi do głosu nieuczciwość. Sprzedawcy reklamują inny towar niż sprzedają w rzeczywistości, stosują podróbki zamiast oryginałów, nie trudzą się wysyłką, nie reagują na reklamacje itd, itp. Innym rodzajem oszustwa jest podstawianie graczy, którzy umiejętnie pobijają cenę na aukcji.

Większość aukcji w sieci posiada silne zabezpieczenia trybu płatności. Służą do tego specjalne, bezpieczne linie i dodatkowe metody, które minimalizują ryzyko oszustwa.

W przypadku internetowych transakcji kupna lub sprzedaży należy być bardzo wyczulonym na tzw. “przekręt z nadpłaceniem”. Z grubsza polega on na tym, że po transakcji sprzedający oszust wysyła kupującemu czek na sumę większą niż należna. Oszust zakłada bowiem, że uczciwy kupujący zrefunduje mu tę nadpłatę zanim się zorientuje, że sam otrzymał wcześniej czek bez pokrycia.

Jeżeli uważasz, że stałeś się ofiarą przekrętu związanego z transakcjami internetowymi, możesz zgłosić przestępstwo nawet lokalnej policji. Możesz również zgłosić je do specjalnej agendy Canadian Anti-Fraud Centre.

Zdecydowanie odradza się przesyłanie pieniędzy przy pomocy tzw. money orders lub gotówki. Doradzamy także aby wszelkich zakupów internetowych dokonywać z kart kredytowych o niewielkim limicie. Nigdy, przenigdy nie wolno sprzedającemu zdradzić swego SIN, daty urodzenia oraz numeru prawa jazdy!