Strzeż się oszustów „z rodziny”

Przekręty Series marz 6, 2012 at 10:16 pm

Przez ostatnie tygodnie kanadyjskie media wypełnione były licznymi doniesieniami o wykrytych oszustwach na lokalną skalę. Tymczasem ”Wiadomości” otrzymały sygnały od swoich Czytelników o kolejnych próbach przekrętów ze strony rodaków, podających się za dalekich krewnych w potrzebie.

Mechanizm działania jest tu nieskomplikowany: za ofiarę wybiera się najczęściej samotnych staruszków. Oszuści wchodzą w jakiś sposób w posiadanie informacji o koneksjach rodzinnych swojej ofiary, a następnie telefonują, zawiadamiając że potrzebują nagłej pożyczki w obliczu poważnej sytuacji życiowej.

Jeden z naszych Czytelników opowiedział historię rzekomego wnuka, który usiłował zakupić w Kanadzie samochód ale zabrakło mu pieniędzy i zwrócił się o pomoc do „dziadka”. Zdezorientowany staruszek był już gotów do pomocy ale nabrał jednak podejrzeń i zadzwonił do Polski, skąd dowiedział się, że wnuk nigdzie nie wyjeżdzał, ani też nie miał zamiaru kupować samochodu.

- Miałem przeszkolenie komandoskie w II Korpusie, więc przygotowałem bagnet i czekam – powiedział nasz rozmówca, który najwidoczniej wolał sam brać sprawy w swoje ręce niż obarczać nimi policję.

Ponieważ jednak redakcja już wcześniej spotkała się z informacjami od Czytelników o próbach naciągania przez „rodzinę z Polski”, apelujemy o rozsądek i czujność, a w przypadku nabrania podejrzeń o bezzwłoczne powiadomienie policji, która ma już na koncie wyłapanie poważnej liczny telefonicznych oszustów.