DR O.K. – Podręcznikowy przykład spełniania marzeń

Series Z wizytą w... marz 12, 2012 at 7:32 pm

Oboje gruntownie przygotowani do zawodu na dwóch różnych kontynentach i w dwóch różnych systemach medycznych. Oleg Kiplitch był na Ukrainie lekarzem urologiem, a jego żona Olena – dentystką. 

Rodzina Kiplitchów w towarzystwie posłanki Laurel Broten

Po przyjeździe do Kanady przeszli wszelkie etapy emigranckiego znoju, aby w końcu nostryfikować swoje dyplomy. Tu, po 15 latach pobytu zrealizowali olbrzymie życiowe marzenie. Otworzyli dużą, nowoczesną, wielodyscyplinarną klinikę medyczną przy skrzyżowaniu Queensway i Kipling w Etiobicoke. Wciąż jeszcze przyjmują nowych pacjentów.

 ***

To przyszło nagle, nieoczekiwanie, trochę mistycznie. Tak, jak natchnienie zawłada artystą. I tak jak wizja dopada jasnowidza. Jechali samochodem na autostradzie gdy nagle w głowie Oleny zabłysła natrętna idea: klinika. Otworzymy swoją własną klinikę medyczną!

Od wizualizacji do realizacji jednak droga kręta i długa…

***

Najpierw była typowa emigrancka proza życia: rozwożenie pizzy, praca fizyczna na budowie i na stacji benzynowej NOCO w Peterborough, gdzie Oleg dojeżdzał aż z Etobicoke. Wtedy po raz pierwszy uśmiechnął się los. Gdy tankował paliwo, jednym z jego klientów okazał się lokalny poseł prowincyjny Jeff Leal. Od słowa do słowa i przygodna pogawędka zaintrygowała polityka na tyle, że zaproponował spotkanie, a na nim zdopingował lekarza z Ukrainy do pracy w zawodzie i zobowiązał się dopomóc mu poradą. Zaprzyjaźnili się.

Po raz drugi zdobywać lekarski dyplom?  Bardzo wielu młodych i zdolnych nigdy nie podejmie tego trudu. Minimalizują swe aspiracje, uciekają w biznes lub mniej wymagające profesje. Byli lekarze prowadzą tu taksówki, nalewają paliwo…

Oleg też zakładał taką opcję, tym bardziej że z czasem odkupił stację benzynową, co przecież zapewniało pewien godziwy poziom utrzymania. Jednakże tęsknota za medyczną profesją okazała się silniejsza, tym bardziej że zobowiązywała tradycja: Oleg reprezentuje w swej rodzinie już trzecią generację lekarzy.

Liczba etatów lekarskich w Kanadzie kontrolowana jest przez rząd. Dostanie się na studia medyczne czy stomatologiczne jest więc niełatwe dla rdzennych Kanadyjczyków, nie wspominając o emigrantach, ktorzy przecież niejednokrotnie przybywają z doświadczeniem zawodowym ale nie zawsze potrafią przebić się przez frustrujący, biurokratyczny gąszcz przeszkód.

Z drugiej strony prowincja Ontario uskarża się na stały niedobór około 2000 lekarzy, więc częścią rządowej strategii jest program Canadian Resident Matching Service, który rokrocznie stwarza perspektywy dla około 200 lekarzy wykształconych za granicą, a określanych tu jako IMGs (Internationally trained Medical Graduates). Według oficjalnych danych w ciągu minionej dekady liczba przyznanych licencji wzrosła o 119%. W roku 2009 College of Physicians and Surgeons of Ontario przyznał aż 42% swoich licencji lekarzom z zagranicznymi dyplomami.

Kiplitchowie podjęli wielki wysiłek. Ażeby mieć więcej szans w przyjęciu na uczelnie skończyli najpierw liczne kursy: Oleg na Uniwersytecie Torontońskim, Olena w Western Ontario.

W 2002 roku w Kanadzie przeznaczono jedynie 60 miejsc na specjalny program kwalifikacyjny dla dentystów z dyplomami zagranicznymi. W tym 12 na Uniwersytecie Western Ontario, gdzie szczęśliwie jedno z tych miejsc zdobyła Olena Kiplitch. W dwa lata później opuściła uczelnię z dyplomem chirurga szczękowego. W kilka miesięcy później, kiedy para oczekiwała narodzin drugiego dziecka, radosną nowinę otrzymał Oleg. Po czterech wcześniejszych latach wytężonych prób udało mu się wreszcie przejść interview na Uniwersytecie McMaster, gdzie został przyjęty na medycynę. Wówczas przypomniał o sobie poseł z Peterborough, który napisał listy referencyjne, doradzał i podtrzymywał na duchu.

I w tym samym czasie gdy Olena rozpoczynała pracę na dwa etaty w gabinetach w Etobicoke, jej mąż po raz drugi w życiu podjął trud studiów, dojeżdżając codziennie na uczelnię w Hamilton. Był najstarszy w swojej klasie, przewyższając dwukrotnie wiekiem pozostałych studentów.

Studiował medycyjnę według specjalnego, intensywnego 3-letniego programu, jedynego w całej Kanadzie. Kolejne 2 lata zabrała specjalizacja z medycyny rodzinnej na tej samej uczelni. Następnie praktykował przez rok w Mississaudze, pracując równolegle na pół etatu w Instytucie Medycyny Sportowej (ze słynnym doktorem Anthony Galeą).

Marzenie Kiplitchów zaczęło się realizować w roku 2010. To drugie, o własnej klinice, które wykiełkowało nagle 8 lat wcześniej podczas jazdy samochodem po autostradzie QEW. Olena wypowiedziała wtedy prorocze słowa; “Niedługo otworzymy klinikę z usługami dentystycznymi i medycznymi”. Wtedy też, od razu, przyszła jej do głowy nazwa: “Dr. O.K.”.

Olena twierdzi, że do dzisiaj przebiega ją dreszcz na wspomnienie o tamtej wyrazistej wizji na przyszłość. Przecież w sumie spędzili w Kanadzie 15 lat zanim marzenia stały się realne.

Własna klinika musiała powstać, gdzie mieszkali najdłużej: w Etobicoke.

Dr. O.K. Medical & Dental Center otworzyło swe podwoje 16 sierpnia 2010 roku w pięknym pawilonie przy 1278 The Queensway.

To imponujące miejsce, w którym czuć włożone serce. Zaskakuje przestronnością, schludnością, uprzejmością obsługi i przede wszystkim tym, że w jednym miejscu znajdziemy tak wiele kompleksowych usług. Gabinety lekarskie (trzech lekarzy familijnych), stomatologiczne (trzech dentystów + ortodonta), własna apteka, a nawet zakład fizjoterapii. Jedną z higienistek w gabinecie dr. Oleny Klipitch jest siostra Olega – Liliana.

Przy budynku rozległy, bezpłatny parking dla pacjentów. Wkrótce na dolnym poziomie pojawią się laboratoria do przeprowadzenia testów.

Własna apteka dostarcza bezpłatnie leki do domu

Załoga jest liczna i międzynarodowa: z Ukrainy i Polski, Albanii i Egiptu. W pełnozakresowym centrum fizjoterapeutycznym Heritage znajdziemy m.in. akupunkturzystkę Virginię z Chin oraz dyplomowanych terapeutów-masażystów, znanych w Polonii specjalistów: Kazimierza Bablicha i Sławka Kołakowskiego. Zresztą warto dodać, że zarówno Olena jak i Oleg świetnie władają jezykiem polskim. On sam twierdzi, że nauczył się dzięki lekturze książek dla dzieci.

Na ścianach poczekalni również niespodzianki. Na przykład ściągnięte specjalnie z Ukrainy na ceremonię otwarcia oryginalne narzędzia chirurgiczne zmarłego ojca Olega, profesora urologii Instytutu Medycznego w Iwano-Frankowsku (dawniej Stanisławów). Tuż obok – jego profesorski dyplom oraz archiwalna fotografia podczas… przeprowadzenia operacji.

A na przyległej ścianie – oprawione pismo od papieża Benedykta XVI błogosławiące rodzinę Klipitchów, ich córki Irenę i Sofię oraz nowe przedsięwzięcie, pracowników i pacjentów.

W lecie 2011 odwiedziła klinikę Laurel Broten, posłanka prowincyjna od dwóch kadencji z okręgu Etobicoke-Lakeshore, która pełni zarazem funkcję ministra ds. młodzieży i spraw kobiet. Niby kurtuazyjne odwiedziny, gratulacje i życzenia ale zarazem wizyta robocza. Pani poseł jest bowiem autorką planu mającego na celu redukcję barier oraz stworzenia lepszych możliwości zawodowych dla lekarzy wykształconych poza Kanadą. To właśnie jej raport stał się podłożem do wypracowania nowych, korzystniejszych przepisów w roku 2008.

Klinika, którą ujrzała, stała się miodem na jej serce. Sztandarowym, podręcznikowym przykładem tego, jak można uniknąć zmarnowania potencjału drzemiącego w profesjonaliźmie i doświadczeniu kanadyjskich imigrantów.

- Ale nie zapominajmy, że wszystko musi zacząć się od determinacji przy spełnianiu własnych marzeń – przekonuje Oleg. – Przecież Arnold Schwarzenegger przybył z Austrii i został gubernatorem Kaliforni. Nasze osiągnięcie jest o wiele mniejsze, ale chcielibyśmy nim uzmysłowić nowym imigrantom, że w Kanadzie wszystko jest możliwe, jednak wymaga wytężonej pracy, wiary w siebie, koncentracji na osiąganiu zamierzonego celu, no i na tej odrobinie szczęścia w spotykaniu na swej drodze ludzi, którzy mogą nam w tym pomóc.

Olena i Oleg są żywym i najdoskonalszym dowodem skuteczności powyższego przepisu. Więc… może zacznijmy na początek od tego, aby… nie ustawać w marzeniach.

Tomasz Piwowarek

Niepełny personel kliniki Dr. O.K. Od lewej: Sławomir Kołakowski (fizjoterapeuta); Liliana Prykhodko (higienistka, siostra Olega Klipitcha); zaprzyjaźniony lekarz dentysta dr. Kovalcik; Kazimierz Bablich (fizjoterapeuta); Hanna Haliuk (sekretarka), Liliya Salamakha (sekretarka); Andrew Kashuba (specjalista od aparatów ortopedycznych w Heritage), dr. Olena Klipitch, Laurel Broten (MPP, Etobicoke-Lakeshore), dr Oleg Klipitch, Irena Klipitch (starsza córka), Halyna Starosta (sekretarka), Iryna Shvets (sekretarka), Olga Martynenko (asystentka dentystyczna).

DRO. K. MEDICAL CENTER

1278 The Queensway, Etobicoke, ON M8Z 1S3

Tel: 416.848.9795.