Największy skandal szpiegowski od 50 lat

Series marz 18, 2012 at 12:00 am

Aresztowany oficer wywiadu

Podporucznika Jeffrey’a Paula Delisle’a zatrzymano w miniony weekend. Służył on w mocno utajnionej jednostce obserwującej ruch statków na kanadyjskich wodach dzięki zastosowaniu obserwacji satelitarnej, dronów i urządzeń podwodnych. W Halifaksie mieści się międzynarodowa baza wojskowa z dostępem do tajnych danych krajów NATO.

Ekspert ds. wywiadu w kanadyjskich mediach Michel Juneau-Katsuya, były pracownik kanadyjskich służb wywiadowczych CSIS, zwrócił uwagę, że zatrzymany oficer miał dostęp do informacji na temat obrony Atlantyku, kanadyjskiej marynarki wojennej i NATO. Jego zdaniem, możliwe jest, że zatrzymany oficer przekazywał informacje wywiadowcze Rosji. Inny ekspert Wesley Wark z Munk Centre na Uniwersytecie Toronto wskazywał z kolei, że uzyskiwaniem informacji z Kanady zainteresowane są także Chiny i Iran.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej minister obrony Kanady Peter MacKay uchylił się od odpowiedzi na pytanie, komu zatrzymany przekazywał informacje. MacKay zapewniał przy tym, że zatrzymanie szpiega nie wpłynie na relacje Kanady z krajami NATO i jej wiarygodność.

Telewizja CTV podała tymczasem, że Kanada przygotowuje “stosowną odpowiedź” wobec Rosji. Mogłoby chodzić nawet o wydalenie rosyjskich dyplomatów. Z drugiej jednak strony wskazuje się, że premier Stephen Harper będzie w tym roku składał wizytę w Rosji i w tej sytuacji nie chciałby psuć stosunków z Rosja.

Tymczasem 40-letni Delisle miał we wtorek pojawić się w sadzie, jednak jego prawnik poprosił o więcej czasu na przygotowanie. Przesłuchanie odbędzie się dopiero 25 stycznia. Aresztowanemu grozi nawet dożywocie.

W Kanadzie nie brakowało afer szpiegowskich ale posiadały jak dotąd mniejszy wymiar.

Najgoręcej było w 1945, kiedy zeznania uciekiniera Igora Guzenki, szyfranta ambasady sowieckiej w Ottawie, pozwoliły na zdemaskowanie rozgałęzionej sowieckiej siatki szpiegowskiej z rezydentem GRU, pułkownikiem Nikołajem Zabotinem, fizykiem jądrowym Allanem Nunn Mayem i innymi szpiegami atomowymi.

Te same dokumenty pozwoliły zidentyfikować najgroźniejszego szpiega, szefa największej siatki w Kanadzie – Sama Carra. Zdołał on zbiec na Kubę, jednak 3 lata później FBI zatrzymała go w Nowym Jorku. Odesłany do Kanady, został skazany na 6 lat więzienia, a po zwolnieniu wyjechał do Polski.

W 2006 roku służby graniczne aresztowały Paula Williama Hampela, ktory okazał się agentem rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR). Hampel otrzymał obywatelstwo kanadyjskie na podstawie sfałszowanego aktu urodzenia. W 3 lata później został deportowany.

(za)

 

Najlepszy współczesny program szpiegowski