Rady i sposoby na rosnące ceny paliw

Fachowiec Radzi Series marz 18, 2012 at 9:32 pm

Nad posiadaczami samochodów zawisły ciężkie czarne chmury i zbiera się na ulewę. Wszystko za sprawą szybujących w górę cen paliwa na stacjach.

Jak sprawić by nasze samochody paliły mniej, tym bardziej że niezależnie od danych technicznych mocy i pojemności silnika zawsze będą paliły za dużo. Jak sobie radzić z zaistniałą sytuacją?

Zapytaliśmy o to pp.  Jerzego Wysockiego i Rafała Wykę z zakładu naprawczego Polmozbit Auto Repair w Brampton (3 Rainham Court).

Specjaliści analizujący rynek paliw w Kanadzie nie mają dla nas dobrych wieści i prorokują dalszy wzrost ceny litra najtańszej benzyny do ceny $1.50 latem br.

Jak zatem radzić sobie z szybującymi cenami paliw? Na pewno nie zaszkodzi troszkę teorii jak oszczędzić i sprawić by samochód palił mniej. Chcesz aby twoje auto paliło mniej, przeczytaj uważnie!

10 pomysłów na to, co zrobić żeby nasz samochód palił mniej:

1. Prowadź zawsze na najwyższym możliwym biegu ale na niskich obrotach. Szczególnie nowe samochody umożliwiają ze względu na swoją elastyczność jazdę na wyższych biegach przy niższych obrotach. Warto przy tym zapoznać się z posiadanym silnikiem i jego specyficznymi parametrami np. maksymalnym momentem przy jakich obrotach go uzyskuje.

2. Przyspieszaj energicznie jednak wciskając pedał gazu do 75% i nie kręć obrotów więcej niż do 2500 obr./min. Nagłe zrywy przyspieszania, gwałtowne hamowanie, agresywna jazda zwiększy zużycie do nawet 40%. Samochody wyposażone w komputer pokazujący chwilowe zużycie paliwa będą bardzo pomocne i szybko pokażą kierowcy optymalne zakresy obrotów po przekroczeniu których zużycie paliwa mocno wzrasta.

3. Staraj się nie wykorzystywać możliwości uzyskania jak najwyższych prędkości. Jadąc szybciej znacząco wzrastają opory powodujące wzrost zużycia paliwa.  Jadąc przykładowo 150 km/h możesz zużyć nawet 20% więcej paliwa niż jechałbyś 110 km/h, czasem dystans jest tak niewielki, że oszczędności kilku lub kilkunastu minut nie warte są dodatkowych kosztów. Rezygnacja z prędkości 120 km/h na rzecz 100 km/h również oszczędza nam 20% zawartości baku.

4. Analizuj sytuację na drodze gdy zauważysz, że na przykład musisz zaraz hamować nie rozpędzaj się nadmiernie, gdyż tracisz energię ze spalonego paliwa. Gdy jedziesz pod górę nie wciskaj nadmiernie pedału gazu staraj się wykorzystać i rozpędzić wcześniej, a z góry wykorzystaj naturalny rozpęd i rozsądnie przyspieszaj.

5. Planując dłużej postój wyłącz silnik i nie zużywaj paliwa, nie bez kozery konstruktorzy wyposażyli nowe samochody w urządzenia które wyłączają silnik na postoju.

6. Samochodem zasilanym wtryskiem hamuj silnikiem (nie pobiera on wówczas paliwa).

7. Zawsze jeśli nie jest to konieczne nie woź bagażnika dachowego, uchwytów na narty,  przyczep ani żadnych innych zbędnych rzeczy zwiększających ciężar pojazdu.

8. Sprawdzaj często ciśnienie w oponach, przynajmniej raz w miesiącu i gdy są chłodne. Unikniesz zbędnych oporów toczenia i poprawisz aerodynamikę. Niedopompowane opony zwiększają zużycie o 4%.

Nie zapomnij też o geometrii kół. Pamiętaj, że  koła o większych średnicach i szerokości wyglądają fajnie i mogą polepszyć przyczepność, ale zwiększają też zużycie paliwa.

9. Jeśli nie musisz, nie używaj otwartych okien i klimatyzacji zarazem, to zawsze powoduje zwiększenie zużycia paliwa. W specyficznych warunkach nawet znacząco. W lecie wychładzaj wnętrze nagrzanego samochodu pędem powietrza z otwartych okien.

10. Zawsze analizuj czy warto i czy na pewno musisz jechać samochodem, i czy nie lepiej czasem po prostu się przespacerować! Szczególnie krótkie odcinki jazdy – do 5 km -  znacząco zwiększają zużycie paliwa i często są bezzasadną wygodą i zwyczajnym przyzwyczajeniem. Zastanów się czy nie ma możliwości jechać do pracy w kilka osób jednym autem. Paliwo drożeje zazwyczaj w piątki, przed weekendowymi wyjazdami – w ten dzień opłaca się omijać stacje benzynowe szerokim łukiem.

Dlaczego mamy drogą benzynę? – patrz (tutaj).