Kierunkowy 809

Przekręty Series kwie 2, 2012 at 6:47 pm

W ubiegłym tygodniu zadzwonił telefon z numeru kierunkowego 809. Ponieważ nie podnieśliśmy słuchawki damski głos zostawił wiadomość: “Tu mówi Karen. Szkoda że cię nie zastałam. Odezwij się do nas szybko, bo mam ci coś ważnego do przekazania”. Po czym Karen powtórzyła swój numer z kierunkowym 809.

Nie wydaje się nam, że znamy Karen, więc nie oddzwaniamy. I dzięki tej decyzji w jednej chwili zaoszczędzamy dziesiątki jeśli nie setki dolarów.

Jeśli jednak kulturalnie oddzwonimy to możemy być w sporym kłopocie.

Wielka amerykańska firma telefoniczna AT&T rozpowszechniła przy pomocy masowej poczty elektronicznej komunikat ostrzegający przed wykręcaniem numerów, które mają kierunek 809, a także 284 oraz 876. Połączenia te są niezwykle drogie. Specjalnie w tym celu zakładane firmy potrafią liczyć sobie od 25 do 100 dol. za minutę połączenia i najczęściej ulokowane są na Karaibach. Na przykład kierunkowy 809 to Dominikana.

Podany powyżej przykład z Karen to nie jedyny pomysł na wyłudzanie pieniędzy przez firmy ulokowane na Dominikanie. Czasem zostawiona wiadomość informuje o nieokreślonym członku rodziny, który zachorował i znalazł się w szpitalu albo został aresztowany i potrzebna mu szybka pomoc. Jeśli taki telefon trafi na podatny grunt czyli osobę łatwowierną i przejętą losem “swoich bliskich” wówczas: bingo! Po oddzwonieniu taka osoba trzymana jest “on hold” lub zaznajamiana z długą nagraną na taśmie formułą. Minuty lecą, a comiesięczny rachunek za połączenie będzie wyższy o kilkaset dolarów.

Nasza kompania telefoniczna zwykle nie chce pośredniczyć w sporach z zagraniczną firmą i wówczas jesteśmy pozostawieni na lodzie.

Jedyna rada na przyszłość jest następująca: jeżeli zdecydujesz się jednak oddzwonić na nieznany sobie numer, wcześniej zapytaj operatora (wykręć “0”), który poinformuje gdzie znajduje się dzwoniący i z pewnością ostrzeże przed łączeniem się z nim.

Gdzie zgłaszać?

W 1993 roku w North Bay powstała policyjna agenda Phone Busters, która zajmowała się z biegiem czasu oszustwami telemarketingowymi, ale z biegiem czasu ewoluowała w centralny ośrodek zbierania danych o oszustwach nazwany Canadian Anti-Fraud Centre. Ośrodek ten przyjmuje zgłoszenia o naruszeniach prawa związanych z masowym telemarketingiem, kradzieżą tożsamości i niedozwolonymi technikami marketingowymi. Współpracuje ze wszystkimi rodzajami służb śledczych, również w USA.

Więcej informacji na ich stronie lub pod bezpłatnym telefonem: 1-888-495-8501.

Tom Birbojler