Zapluskwione Toronto

Poradnik Series kwie 23, 2012 at 8:44 pm
zz pluskwa9

“Wróg” – czyli pluskwa – w powiększeniu

Niektórzy już nawet zapomnieli, jak pluskwa wygląda. Teraz sobie przypominają, a jeden z deputowanych zwołał nawet antykryzysowy szczyt.

“Antypluskwiany szczyt” w Toronto został zorganizowany przez Mike’a Colle’a, deputowanego do parlamentu prowincji Ontario. Polityk zainteresował się sprawą walki z insektami, gdy z tym problemem zaczęli zgłaszać się do niego wyborcy.

Zgłoszenia o pluskwach na terenie Toronto

Zgłoszenia o pluskwach na terenie Toronto

Zgłoszeń ostatnio przybyło. Według danych inspektorów zdrowia z Toronto, w całym 2005 roku sygnałów o pojawieniu się pluskiew było 187, a w roku 2012, jak dotąd, już 1300. Sprawa jest poważna, bo pluskwy nie przenoszą chorób, mogą jednak powodować alergie. O uciążliwych aspektach estetycznych nawet nie wspominajmy…

Deputowany Colle głosił wniosek legislacyjny, w którym proponuje, by właściciele nieruchomości byli prawnie zobowiązani do usuwania pluskiew.

zz pluskwa1Projekt ustawy rozsierdził właścicieli i zarządców nieruchomości. Argumentują, że i tak są poddani zbyt wielu regulacjom. A i deputowany przyznaje, że ewentualne nowe prawo nie rozwiąże problemu. Nawołuje więc do wypracowania “krajowej polityki walki z pluskwami”.

 Jak wygląda pluskwa?

Zainteresowanie “szczytem” przerosło wszelkie oczekiwania. Stawili się mieszkańcy Toronto, właściciele nieruchomości, politycy, przedstawiciele firm zwalczających insekty.

Po latach względnego spokoju wiele osób po prostu nie wie, jak wyglądają pluskwy. Dlatego np. dla hoteli przygotowuje się specjalne filmy instruktażowe, jak wykrywać insekty i jak z nimi walczyć. Jest też strona internetowa, uruchomiona przez miejscowe władze, z informacjami – jak rozpoznać pluskwy i jak sobie z nimi radzić.

Walka z pluskwami nie jest łatwa, tym bardziej, że nie stosuje się już do tego środków chemicznych, dawniej powszechnie używanych. Na część z nich pluskwy są już zresztą uodpornione. Obecnie stosowana jest na przykład gorąca para wodna. Władze Toronto zdecydowały się też wypróbować zamrażanie intruzów zestalonym dwutlenkiem węgla – czyli “suchym lodem”.

Na spotkaniu w Toronto pokazano owczarki collie, specjalnie tresowane do wykrywania insektów. Zapotrzebowanie na ich usługi jest ogromne. W jednej z firm zwalczających insekty pracują trzy takie psy i codziennie jeżdżą do kilku domów.

Problem nie dotyczy jedynie zaniedbanych mieszkań czy domów, których lokatorzy nie przestrzegają higieny. Co jakiś czas w prasie pojawiają się doniesienia o osobach pogryzionych w dobrych hotelach, restauracjach czy szpitalach. Odbywający się niedawno międzynarodowy festiwal filmowy w Toronto też przebiegał ze zgrzytami. Na Twitterze pojawiły się doniesienia o widzach pogryzionych w kinie. Organizatorzy ściągnęli do kina ekipę specjalistów, z psem tropiącym pluskwy na czele. Insektów nie znaleziono. Strach pozostał.

zz pluskwa3Pluskwy na Manhattanie

Wcześniej podobne doniesienia o pladze pluskiew napływały z Nowego Jorku. Insekty znaleziono nawet na terenie najsłynniejszego budynku na Manhattanie, czyli w Empire State Building. Owady nie oszczędziły też biur magazynu “Elle” przy Brodwayu i eleganckich butików, w tym sklepu z bielizną sieci Victoria Secret. Pojawiły się w kinach, teatrach i domach nowojorczyków.

Według sondażu, przeprowadzonego przez “New York Daily News” i Marist College, co dziesiąty nowojorczyk osobiście doświadczył w tym roku kontaktu z pluskwami. To dwa razy więcej, niż wskazywały szacunki miejskie za rok 2009.

Pogryziony przez pluskwy

Pogryziony przez pluskwy

Maciej Cegłowski

Ci wszyscy, którzy zmagają się  z pluskwami  znaleźli silnego sprzymierzeńca. Jest nim strona internetowa www.Bedbugregistry.com, która zezwala swym użytkownikom na informację o domach i miejscach występowania pluskwy i na wymianę doświadczeń w walce z insektem. Założycielem jej jest Maciej Cegłowski, polski komputerowiec z Rumunii, który wpadł na pomysł po tym, jak w pewnym motelu w San Francisco natknął się na pluskwę, która „polowała na niego“. Pragnąc zrewanżować się insektom

Pogryziony przez pluskwy

za krzywdy na ludziach, Maciej wykorzystał swój talent programisty i otworzył witrynę, która jest obecnie najpotężniejszym źródłem wiedzy o np. zasięgu występowania pluskwy.

Toronto Public Health zgadza się z opinią, że pluskwa stanowi problem miasta. W ubiegłym roku wprowadzono w życie program „Bed Bug Project“, mający zapobiec rozprzestrzenianiu się pluskwy, ale jak narazie projekt polega głównie na dobrowolnym, poufnym meldowaniu przez mieszkańców o jej siedliskach.

Jak narazie Torontończycy złożyli na witrynie Cegłowskiego setki zażaleń na administrację budynków, w których występują pluskwy, głównie w śródmieściu, na wschód od Yonge St., pomiędzy ulicami Dundas i Bloor. Zgłaszano je również w jednym ze schronisk młodzieżowych. Najwięcej skarg otrzymał olbrzymi budynek apartamentowy St. Jamestown przy 280 Wellesley St. E

Maciej Cegłowski twierdzi, że oprócz doniesień o występowaniu owada, lokatorzy mieszkań wymieniają rozmaite sposoby walki z nim. Z drugiej strony administracja niektórych budynków grozi Cegłowskiemu pozwaniem do sądu za ujawnianie korespondencji, która „godzi w dobre imię“ ich apartamentów.

Rysopis poszukiwanego

Pluskwa domowa nie jest łatwa do wykrycia, gdyż żeruje wyłącznie po zmroku, w dzień wyszukując kryjówek, gnieżdżąc się w meblach tapicerowanych, pod boazerią lub tapetami. Ma około 4-6 mm długości i około 3 mm szerokości. Posiada czerwonobrunatne, silnie spłaszczone, owalne ciało zwężające się ku przodowi. Jest pasożytem, posiada narządy gębowe typu kłująco-ssącego, żywi się krwią człowieka i innych ssaków. Kiedy szuka pożywienia, jej odwłok jest brązowy i pomarszczony. W czasie jedzenia odwłok staje się rozdęty i purpurowy od krwi, którą się odżywia.

W ciągu jednego sezonu pluskwa składa około 250-500 jaj. Okres rozwoju od jaja do dojrzałej pluskwy w temperaturze pokojowej trwa około 1-2 miesiące. Pluskwy pobierają krew co kilka dni, ale w przypadku braku żywiciela mogą przeżyć kilka miesięcy. Potrafią także poddać się hibernacji, gdy przez okres dłuższy niż 4 miesiące nie mogą znaleźć żywiciela. Obniżają wtedy obniża temperaturę swojego ciała do ok. 2 stopni C. W dolnej partii ciała mają gruczoł, który produkuje oleisty płyn, kiedy owad jest zaniepokojony. Zapach płynu jest podobny do malin, dlatego możliwe jest rozpoznanie, czy dom jest zasiedlony przez pluskwy.

Osobom mającym problem z pluskwami polecamy wizytę na witrynie www.Bedbugregistry.com.