Jak zaoszczędzić na roamingu podczas podróży

Poradnik Series kwie 29, 2012 at 3:51 am

Zbliżają się wakacje, a wraz z nimi często wyruszamy z miasta w bliższe lub dalsze odwiedziny do rodziny.

Ponieważ telefony zabieram ze sobą, w związku z tym Rogers Communications opublikował listę użytecznych porad na temat tego, jak uniknąć wysokich opłat za tzw. roaming.

Z roamingiem mamy do czynienia wtedy, gdy nasz telefon komórkowy lub smartfon korzysta (często bez naszej wiedzy) z usług obcych sieci, w momencie gdy abonent znajduje się poza zasięgiem sieci swojego operatora, z którym podpisał umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych. W przypadku np. Rogersa dotyczy to przede wszystkim podróży zagranicznych.

1. Już za $5 sprawić sobie można Roaming Data Pass na dzień lub tydzień, który umożliwia sprawdzanie poczty elektronicznej czy dzielenie się zdjęciami. Kiedy usługa się kończy zawiadamia o tym automatycznie alert tekstowy, po czym usługa wygasa bez obawy o wysokie opłaty związane z “overage”.

2. Przed wyjazdem, a nawet po dojechaniu do celu zagranicą, można zakupić telefonicznie tzw. Travel Pack na usługę głosową, sms-ową lub obie naraz. Bez względu na to czy jest Chicago, Polska czy Nepal, Rogers dysponuje planami Travel Pack, które umożliwiają polączenia po znacznie obniżonych kosztach (za minutę rozmowy lub za jednostkowy sms). Plany ważne są na miesiąc od daty zakupu.

3. Oszczędnie posługuj się e-mailami i aplikacjami. E-maile, zwłaszcza z załącznikami, najszybciej zużywają zasoby. Podobnie z aplikacjami, które powinny być wyłączone jeśli nie są używane.

4. Oszczędzaj baterię. Możesz to uczynić zwłaszcza podczas długich podróży wyłączając na ten czas Bluetooth lub Wi-Fi, obniżając jrzenie ekranu i zamykając zbyteczne aplikacje. Włączaj WiFi tylko wtedy, gdy poszukujesz hotspotu.

5. Upewnij się, że masz aktywowaną funkcję “data roaming”. Większość komórek ma ją wyłączoną data roaming = off) . Jeśli planujesz sprawdzanie e-maili, przeglądanie internetu, korzystanie z BBM, MMS, Visual Voicemail i innych aplikacji – włącz “data roaming”.

Kalkulator roamingu firmy Rogers znajduje się na stronie  http://your.rogers.com/store/wireless/coverage/roaming_calculator.asp

Organizacja Współpracy i Wzrostu  Gospodarczego (OECD) uznała, że cenniki kanadyjskich operatorów telefonii bezprzewodowej należą do najdroższych na świecie. Według OEDC przeciętny Kanadyjczyk płaci $24.61 za przesłany megabajt w międzynarodowym roamingu, podczas gdy użytkownicy w innych krajach płacą średnio $9.38.

Gdy stracą zasięg będą mu zazdrościć