Kłopot z łazienką

Fachowiec Radzi Series maj 1, 2012 at 3:31 pm

Doradza: Bathroom Galleries …

Łazienkę ma każdy. Od niej rozpoczynamy i na niej kończymy każdy nowy dzień. Ze względów funkcjonalnych i estetycznych, a nawet reprezentacyjnych, wielu z nas stara się, aby szczególnie zadbać o jej wystrój.  Często jednak okazuje się, że mimo naszych starań, łazienka “pokazuje rogi”:  zatrzymuje się wilgoć, gromadzi się pleśń, nawala hydraulika, odklejają kafelki….

O wypunktowanie najważniejszych bolączek, jakie napotykamy w łazienkach, poprosiliśmy fachowca, który zna je przede wszystkim z praktyki: dzięki pracy w firmie, która rozwiązuje wszelkie problemy związane zarówno z łazienką, jak i kuchnią.

Firmę Bathroom Galleries założył ponad 20 lat temu w Burlington nasz rodak, Jan (John) Lokert. Specjalizuje się ona w sprzedaży i instalacji armatury łazienkowej i pełnego wyposażenia kuchni. Ma swoje oddziały w Burlington, St. Catharines oraz w zachodniej Mississaudze. Ten ostatni, przy 3200 RidgewayDrive, obchodzi właśnie 13. rocznicę otwarcia. W nim także pracują Polacy: Wiktoria i Patrick. W salonie wystawowym znajdziemy tu bezwzględnie wszystko, czego dusza zapragnie: od drobnej uszczelki, przez blaty i meble kuchenne po krany, toalety, wanny czy kabiny prysznicowe. Na zakupy przychodzą kontraktorzy i zwyczajni klienci.

Patrick Pienkosz twierdzi, że najwięcej kosztownych błędów związanych z utrzymaniem łazienki popełniamy już na samym początku, czyli wówczas kiedy kupujemy dom:

- Proszę się nie spodziewać, że w budowlańcy w Kanadzie oddają do użytku dom, który ma wytrwać 100 lat. Te czasy przeminęły. Dzisiaj firma budowlana zainteresowana jest tym, aby jak najbardziej obniżyć swe koszty, więc stosuje najtańsze materiały i technologie, które mają wytrzymać do terminu gwarancji. Oczywiście, w tej samej firmie budowlanej możemy zamówić przeróbki i każdy rodzaj usprawnień, które są jednak bardzo kosztowne i nie należy oczekiwać zniżek. Przeważnie nowy właściciel idzie na łatwiznę i  zgadza się na cennik firmy budowlanej nie wiedząc, jak wiele przepłaca. Polacy w tej dziedzinie są bardziej zaradni od Kanadyjczyków i wiele potrafią zbudować lub naprawić na własną rękę – takich klientów mamy na codzień. Wówczas chętnie służymy radą, demonstracją, a nawet przeszkolimy, jak zrobć to poprawnie.

Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy bez pomocy fachowca się nie obędzie. Wówczas Bathroom Galleries wysyła własnych instalatorów w zależności od specjalizacji: jedni wymieniają blaty kuchenne, inni instalują maty grzewcze pod podłogą łazienki, albo montują kabinę parową (steambath). Jeszcze inna ekipa przerabia piwnice.

- Domowych specjalistów błagających o pomoc spotykamy codziennie  – opowiada Wktoria -  Nasi rodacy świetnie radzą sobie z wieloma rzeczami, np. z kładzeniem płytek, ale wtedy często alarmują nas żony, że trwa to zbyt długo, paraliżując codzienne życie domowe. Kończy się na tym, że szybko musimy dokończyć rozpoczętą przez klienta pracę. Nasza firma oferuje dodatkowe 5 lat gwarancji na produkty, niezależnie od gwarancji producenta.

Załoga z Bathroom Galleries jest zgodna, że największym wrogiem łazienek jest to, czego tam nie można uniknąć, czyli wilgoć.

- Nie można uniknąć, ale można zaradzić – przekonuje Patrick. - Jeżeli od początku nie opanujemy problemu wilgoci w sposób fachowy, trzeba będzie często trzymać się za portfel. Pod silikonem pojawi się wówczas pleśń tworząca “kolonie brudu”, które raz usunięte odrodzą się ponownie po 3 miesiącach, jeżeli wentylacja nie radzi sobie z wilgocią. Nie pomoże otwieranie okna, nawet jeśli takie jest. Największym winowajcą jest tu wiatrak wentylatora, który albo nie jest wydajny w stosunku do kubatury pomieszczenia albo często zatkany kurzem, bo nie wiemy, że trzeba go przeczyszczać co pewien czas.

Czasem trzeba również przebudować lub całkiem usunąć przegrodę podsufitową nad wanną, zwaną bulkhead, bo to ona zatrzymuje ciepłe powietrze i wówczas nawet bardzo silny wiatrak nie pomoże – pleśń zacznie się od nowa rozrastać. Generalnie doradzam usuwanie tej przegrody i zamontowanie prawidłowego wyciągu powietrza. Najlepszą oznaką złej cyrkulacji powietrza w łazience jest para osadzająca się ciągle na lustrach.

Pomimo recesji w Bathroom Galleries nie skarżą się na mniejszy ruch czy popyt. Choć firma zlokalizowana jest jakby na uboczu, klientów nie brakuje. Jak w każdej branży i tutaj zauważa się pewne nowe trendy – ostatnio modne są wiszące gabloty łazienkowe, które mocowane do ścian sprawiają optyczne wrażenie większego pomieszczenia niż przy tradycyjnych szafkach ustawianych na podłodze. Inna moda to podgrzewane podłogi, przy instalacji których można się zmieścić w kosztach poniżej tysiąca dolarów.

Po więcej szczegółów odsyłamy na stronę internetową www.bathroomgalleries.com

 

Zofia Antoniak