Sprawa Weinberga

Series maj 6, 2012 at 9:20 am

Swego czasu w Montrealu założył z wielkim sukcesem studio programów telewizyjnych dla dzieci. Tworzył dla nich tak szalenie popularne seriale jak “Caillou” czy “Arthur”.

Później gdy z producenta przedzieżgnął się w nielegalnego inwestora wybuchł skandal, ciągnący się latami ale chyba wreszcie znajdujący swój finał. Ronaldowi Weinbergowi i trzem innym osobom postawiono zarzuty w związku z domniemanym oszustwem na 120 mln dol.

Policyjne śledztwo ruszyło już 8 lat temu. Wynika z niego, że czterech zacnych dżentelmenów z montrealskiej elity zaaranżowało olbrzymi przekręt finansowy używając do osiągnięcia prywatnych korzyści majątkowych pieniędzy firmowych. Konkretnie – z filmowego studia Cinar, które dzięki ukochanym przez dzieciaki kreskówkom w 150 krajach świata wyrosła na bardzo tłustą korporację.

Niedawno w montrealskim sądzie wydano nakaz aresztowania 59-letniego Ronalda Weinberga ale nie było wiadomo gdzie  przebywa. Okazało się, że odpoczywał na Dominikanie, skąd wrócił, i założono mu kajdanki gdy tylko stanął na kanadyjskiej ziemi.

Weinberg ze zmarłą żoną Michelle

Nieco wcześniej udało się zatrzymać byłego finansowego szefa Cinaru – 58-letniego Hasanaina Panju. Resztę podejrzanego kwartetu stanowią dwaj prezydenci firm inwestycyjnych – Norshield Financial Group oraz Mount Real. Ogółem ciąży na tej czwórce 36 zarzutów – w tym oszustwa, fałszerstwa, posługiwania się fałszywymi dokumentami oraz publikowania fałszywego prospektu emisyjnego.

Transakcje jakich dokonali Weinberg i Panju odbywały się w latach 1998-2000 bez wiedzy i zgody rady dyrektorów studia filmowego, no i bez zgody drobnych inwestorów, przekonanych, że bezpiecznie zainwestowali w studio. Natomiast dwaj szefowie wspomnianych firm inwestycyjnych umożliwiali inwestowanie cichaczem przeksięgowanych pieniędzy na funduszach hedgingowych na Bahamach i kamufloważ całej operacji.

Skandal wybuchł już w 1999 roku, ale z innego powodu. Studio Cinar znalazło się pod lupą RCMP. Federalni śledczy podejrzewali, że w wytwórni stosowano nazwiska kanadyjskich autorów dla powstałych w USA scenariuszy. Po to, aby następnie uzyskać rządowe granty i ulgi podatkowe po północnej stronie granicy.

Wprawdzie RCMP nie udało się nigdy sformułować oskarżenia przeciwko firmie ale gromadzące się poszlaki zwróciły na nią uwagę quebeckiej Komisji Papierów Wartościowych i zdopingowały lokalną policję do otworzenia własnego dochodzenia.

W aurze skandalu zwolniono ze stanowisk założycieli korporacji – Weinberga i jego żonę Micheline Charest, zaś samo studio popadło w finansowy kryzys wskutek nagłaśnianych pogłosek o nielegalnych operacjach na Bahamach. Akcje spadły do dna, korporacja zeszła z giełdy. W końcu odsprzedano firmę za liche 144 mln dol. nowo utworzonej (do tego właśnie celu) wytwórni Cookie Jar z Toronto.

Od tej pory skandalem zainteresowały się media, a było o czym mówić. Najpierw Komisja Papierów Wartościowych ukarała Weinberga i jego żonę grzywną w wysokości po milionie dolarów. Bezdyskusyjnie, za cenę nie orzeknania winy.

W 2004 roku Micheline umiera w nieoczekiwanych okolicznościach. Koroner orzekł, że przyczyną było niedotlenienie mózgu spowodowane podczas 6-godzinnej operacji plastycznej twarzy i biustu w jednej z montrealskich klinik. A wspomniane dwie firmy inwestycyjne stały się przedmiotem postępowania sądowego za pozbawienie inwestorów-klientów milionów dolarów.

Weinberg aresztowany przez montrealską policję

W 2008 roku zakończyła się siedmioletnia cywilna batalia sądowa pomiędzy Cinarem i jej założycielem. Firma sądziła Weinberga o 116 milionów, ale on złożył kontrpozew żądając 8 milionów. Kto ile dostał nie wiadomo, gdyż strony dogadały się poza sądem, a szczegóły procesu utajniono.

Obecne, mocne zarzuty oszustwa nie zaskakują nikogo, choć mimo wydanych nakazów aresztowań nikt także nie oczekuje, że wszystko się wyjaśni z dnia na dzień.

W trwającym latami śledztwie przesłuchano około 50 świadków i poddano analizie 50 pudeł dokumentów oraz 10 tysięcy plików komputerowych.

Reszta zależy do sądu.

Tom Birbojler