Kanadyjskie przepisy graniczne

Poradnik Series maj 16, 2012 at 4:50 pm

zz cbsa1Na straży kanadyjskich granic…

… stoi instytucja o nazwie Canada Border Service Agency, rządowa agencja odpowiadająca za kontrolę granic i odprawę celno-paszportową. Powołana w 2003 roku w wyniku połączenia kilku innych agend, CBSA obejmuje ok. 1200 placówek w Kanadzie i 39 poza granicami. W tym 61 przejść granicznych,  9 lotnisk międzynarodowych, 3 porty morskie i cztery własne areszty.

Zatrudnia ona na posadach rządowych ok. 13 tys. pracowników, którzy rocznie odprawiają ok. 95 mln podróżnych i 12 mln przesyłek komercyjnych.

Słup graniczny nowego typu

Słup graniczny nowego typu

Oficerowie w mundurach CBSA potrafią narobić nam biedy, gdyż wychodzą z założenia, że nieznajomość przepisów nie zwalnia od ich przestrzegania. A przepisów czekających nas na granicach czekają setki, jeśli nie tysiące. Dla przykładu:

- Pani A. wyjechała na Florydę z kosztownym brylantem wielkości gołębiego jaja. Wraca z nim do Kanady, ale celnicy kwestionują drogi kamień jako przemyt. (Dlaczego? Należało mieć zaświadczenie od gemnologa i zdjęcie brylantu, ewentualnie ekspertyzę towarzystwa ubezpieczeniowego).

 - Pan B. wyjechał na narty z dziećmi swoimi i sąsiada. Te drugie nie mogły przejechać, musiał zawrócić. (Dlaczego? Każdy dorosły pod którego opieką znajdują się nieletni, musi posiadać specjalną zgodę na piśmie od rodziców dziecka, z adresem i ważnymi numerami telefonu. Dodatkowo rodzice rozwiedzeni lub pozostający w separacji, muszą mieć ze sobą kopię dokumentów poświadczających ich prawa).

 - Pani C. po sprzedaży nieruchomości w Polsce zapragnęła zainwestować pieniądze w business w Kanadzie, ale spotkały ją poważne problemy przy wwozie gotówki, której nie zgłosiła. (Przy wwozie oraz wywozie sumy wyższej niż 10 tysięcy dolarów – obojętnie w jakiej walucie – należy zadeklarować ją oficerom CBSA przed przekroczeniem granicy i wypełnić dość szczegółowe formularze).

zz cbsa7- Panu D. zepsuł się samochód w Chicago. Przy okazji naprawy postanowił go “zmodernizować”. Na granicy kanadyjskiej musi zapłacić cło i podatki, jak nie od swojego. (Wszelkie naprawy powinny jedynie zapewnić bezpieczny powrót do kraju. Poprawki, przeróbki należy uzgadniać wcześniej z CBSA, ponieważ przepisy dotyczące przewozu samochodów są nieustannie modyfikowane. Warto je sprawdzić w Transport Canada, tel. 1-888-848-8240. Z kolei pan E. zapłacił cło za przerobiony generator na kółkach, ponieważ nie widział, że wg ministerstwa transportu uchodzi on za pojazd. Przy okazji warto wiedzieć, że nie wszystkie samochody z USA można importować do Kanady i to nie tylko ze względu na różnicę standardów bezpieczeństwa.

Customs Agents On The New York And Canada BorderNiewiedza powoduje problemy, te z kolei powodują przestoje i korki na przejściach granicznych, na które najbardziej uskarżają się kierowcy zawodowi. Warto wiedzieć, że na stronie internetowej http://www.cbsa-asfc.gc.ca/bwt-taf/menu-eng.html znajdziemy uaktualnianą często tabelę, z danymi o średnim czasie odprawy na wszystkich kanadyjskich przejściach granicznych. Jeśli czas odprawy jest krótszy niż 10 minut (a w weekend 20) – nie ma adnotacji. Jeśli wyższy – znajdujemy taką informację z rozbiciem na ruch komercyjny i turystyczny. W niektórych przypadkach do dyspozycji mamy widok z ustawionej na stałe kamery.

Przewożenie towarów i dóbr osobistych regulują kolejne przepisy, których przybywa z miesiąca na miesiąc i lubią się zmieniać.

zz cbsa4Nie ulega zmianom zakaz (oczywiście za wyjątkiem osób z wydanymi specjalnymi zezwoleniami), przewożenia broni palnej i amunicji, materiałów wybuchowych, fajerwerków oraz narkotyków.

Do pomocy w wyszukiwaniu towarów nielegalnych służy najnowsza technologia (radionaświetlanie, prześwietlanie promieniami X i gamma),  a także bardzo trudny celnik do przejścia – pies. Jest ich w służbie CBSA około 70.  Labrador retriever nadaje się najbardziej do szukania broni, narkotyków i pieniędzy. Z kolei beagle lepiej wywącha wszelke rośliny, zwierzęta i żywność pochodzenia zwierzęcego. Ich służba trwa do 10 lat i zawsze działają w parze z trenerem, który identyfikuje zachowanie psa w akcji.

zz cbsa5Z agencją tą muszą żyć w zgodzie wszelkiej maści importerzy i eksporterzy, przy przesyłkach wartości powyżej 2 tysięcy dolarów, obligatoryjnie muszą być sprawdzane. Jeśli mowa o transporcie artykułów spożywczych z innych stron świata to nie tylko psy, ale i oficerowie CBSA są na nie wyczuleni. Gąszcz przepisów jest w tej dziedzinie tak wielki, że nawet nie próbujmy wetknąć tam nosa. Niech martwią się nim firmy typu import-eksport.

Jednak w przypadku turystów warto wiedzieć, że jeśli nie mamy specjalnego zezwolenia, nasze limity na przewóz żywności np. z USA wyglądają następująco:

- 2 tuziny jaj,

- 20 kg produktów mlecznych nie przekraczających 20 dol. wartości (np. ser i masło),

- 3 kg margaryny lub masła,

- 20 kg mięsa lub produktów mięsnych (włącznie z drobiem),

- 250 mh kawioru.

zz cbsa10Produkty muszą być wyprodukowane w USA, a jeśli przekroczymy limit, cło może wynieść nawet 300% wartości danego towaru.

Aczkolwiek Canadian Food Inspection Agency odpowiada za dopilnowanie, aby w kanadyjskich sklepach znalazła się żywność odpowiedniej jakości i bezpieczna dla zdrowia to jednak od 2003 roku jej ramieniem wykonawczym jest właśnie CBSA, która przeprowadza konieczne inspekcje we wszystkich punktach granicznych, z lotniskami i portami włącznie.  Oznacza to, że na sprowadzenie wielu produktów wymagane są odpowiednie zezwolenia lub certyfikaty, za które płaci się dodatkowo, podobnie jak za ich odprawę.

zz cbsa11ROŚLINY

Niektórzy twierdzą, z niewielką przesadą, że do Kanady łatwiej wwieźć czołg z Rosji niż np. tonę tulipanów z Holandii. Coś w tym jest, od czasu kiedy przewieziona w korze drzewa brudnica mniszka zdewastowała kanadyjskie drzewostany.

Rośliny uważane są za potencjalne siedlisko chorób oraz  insektów-szkodników. Z kolei rośliny domowe definiowane są jako powszechnie znane rośliny przeznaczone do uprawy w pomieszczeniach zamkniętych. Jednak nie zalicza się do nich np. drzewek bonsai. Jeżeli wwozisz do Kanady rośliny domowe z USA jako cześć swego bagażu lub dobytku, nie potrzebujesz fitosanitarnych certyfikatów. W przeciwnym wypadku trzeba się pofatygować po zaświadczenia do CFIA oraz Ministerstwa Rolnictwa.

Aby importować rośliny z pozostałych części globu, takie zaświadczenia muszą być wydane dużo wcześniej. Może to być również wymagane (zwykle w związku z czasową kwarantanną) od władz kraju nadawcy.

 zz cbsa14ZWIERZĘTA

Podobnie jak z roślinami. Odkąd odkryto, że zwierzęta mogą przenosić choroby niebezpieczne dla ludzi oraz lasów i upraw, ich transport traktuje się równie ostrożnie jak roślin. Niektóre certyfikaty trzeba zdobyć zanim w ogóle zwierzę podejmie podróż.

Ze Stanów Zjednoczonych można przewozić bez zezwoleń psy i koty, ale pod pewnymi warunkami: muszą przynajmniej mieć 3 miesiące, każde stworzenie powinno mieć szczegółowy certyfikat podpisany przez weterynarza, no i musi im towarzyszyć właściciel. Certyfikat musi mieć informację o zaszczepieniu zwierzęcia przeciwko wściekliźnie wydany w terminie nie dalszym niż 3 lata.

Tylko psy i koty mają specjalne przywileje. Inne rodzaje zwierzęt ze wzgłedu na to, że mogą być gatunkami chronionymi (np. motyle), wymagają dodatkowych zezwoleń. Kanada podpisała wszystkie możliwe umowy międzynarodowe w celu ochrony dzikich zwierząt. Po precyzyjne informacje warto zadzwonić pod specjalny numer 1-800-668-6767.

zz cbsa3TOWARY INNE

Nie wolno przewozić do Kanady używanych materacy, chyba że z zaświadczeniem o odkażeniu przez uprawnioną firmę

Zakaz wwozu obejmuje materiały uznane za obsceniczne, siejące propagandę nienawiści oraz pornografię dziecięcą.

Nie mogą być również wwożone do Kanady antyki lub dzieła sztuki, które mają wielką wartość historyczną w kraju wywozu. Wymagają specjalnych zezwoleń kustoszy.

ZWOLNIENIA OD CŁA (uwzględniono zmiany wprowadzone 1 czerwca 2012)

zz cbsa2W przypadku powrotu do Kanady po dłuższym pobycie za granicą można uzyskać zwolnienie od cła i podatku GST od przedmiotów użytku osobistego, za wyjątkiem wyrobów tytoniowych i alkoholowych.

Konkretne przepisy podatkowe regulowane są według wewnętrznych umów pomiędzy prowincją zamieszkania, a CBSA, ale tylko w przypadku podejrzenia, że towary (np. większa ilość alkoholu) wykraczają poza definicję “użytku osobistego”.

Określenie “dłuższy pobyt” nie jest precyzyjne.

Na przykład zwolnione od cła są towary:

a.  do 200 dol. w przypadku absencji 24-godzinnej,

b. do 800 dol. w przypadku 48 godzin,

c. do 850 dol. w przypadku 7 i więcej dni, spędzonych poza granicami Kanady. Uwaga: opcje b i c można kumulować na korzyść podróżnego, ale w żadnym wypadku powyższe limity nie obejmują wyrobów tytoniowych i alkoholowych (powyżej 0.5% zawartości alkoholu).

zz cbsa13ALKOHOL I TYTOŃ

W przypadku alkoholu bez cła i podatków można wwieźć:

- 1.5 litra wina, lub

- 1.14 litra  napojów wyskokowych, lub

- 1.14 litra wina i napojów wyskokowych łącznie, lub

- 24 puszki piwa, ale o pojemności łacznej nie większej niż 8.5 litra.

Wyroby tytoniowe zwolnione od cła (przy absencji pwyżej 48 godzin) to:

- 200 szt. papierosów, lub

- 50 cygar albo cygaretek, lub

- 200 gram tytoniu luzem, lub

- 200 lasek tytoniu.

PODARUNKI

Dziwny to przepis, ale warto o nim wiedzieć. Jeśli przebywając za granicą pragniemy przesłać  komuś w Kanadzie podarunek, to aby był zwolniony od cła i podatków (które opłaca odbiorca), musi spełniać następujące warunki:

- deklarowana wartość nie może przekraczać 60 dol.,

- nie może to być alkohol bądź wyroby tytoniowe,

- jak doradza samo CBSA: aby uniknąć nieporozumień, warto do prezentu dołączyć kartkę okolicznościową.

Informacje szczegółowie o przewozie towarów przez granicę Kanady, dokumentach podróży, cłach, w tym dla importerów i eksporterów – na stronie CBSA – TUTAJ

Tomasz Piwowarek