SMART FURNITURE – Niebanalność, szyk i rozmach

Series Z wizytą w... czer 4, 2012 at 9:30 am

Z Przemyslawem Poznańskim, właścicielem największego polskiego sklepu meblowego i hurtowni w Kanadzie, rozmawia Tomasz Piwowarek.

 

Przemek Poznański i jego załoga: Małgorzata Robacka, Monika Cymbała i Teresa Morawska.

- Sądząc po personelu i po pochodzeniu mebli nie mam żadnych wątpliwości, że jest to polski dom meblowy. Ale skąd pewność, że największy?

- Pomimo ze firma SMART FURNITURE istnieje od 2003 roku, od lutego 2010 roku jesteśmy odwarci w nowej, większej lokalizacji. Przeprowadziliśmy się z poprzedniego miejsca do wschodniego krańca ulicy Dundas w Mississaudze, gdzie zajmując pawilon o powierzchni 2,900  m2 jesteśmy największym sprzedawcą polskich mebli na tym rynku. Stanowią one 90% naszego inwentarza. Korzystamy ze współpracy z ośmioma producentami z Polski, m.in. z firmą Des z Dobrodzienia, Wajnert, Black Red White i z kilkoma z całego świata, m.in. z Meksyku. Chcemy, aby SMART FURNITURE stało się skarbnicą pomysłów, z której kaźdy będzie mógł czerpać inspirację.

- Istotnie, pański salon to kolos, dzieki któremu szalenie zyskuje pełna ekspozycja mebli. Mnie osobiście bardzo odpowiada oświetlenie. Sklep jest tak urządzony, że klient z miejsca czuje się  jak w domu. Jakie doświadczenie w sprzedaży ma jego właściciel, że nie boi się takich dużych wyzwań?

- Posiadam dosyć spore zaplecze, piętnastoletnie, gdyż już od 1997 roku zajmuję się importem mebli do Kanady. Wtedy w zasadzie zacząłem działalność mojej firmy, ale muszę się także przyznać, ze pochodzę z rodziny o pewnych tradycjach w meblarstwie, co pewnie też ma znaczenie. Już w połowie lat 80. rodzina Poznańskich produkowała własne wzory okien. Z czasem powstał mały zakład tapicerski, aż wreszcie spora fabryka mebli, która również jest dziś moim dostawcą.

- To oznacza ciągłe podróże do starego kraju?

- Żyję w ciągłym rozdarciu pomiędzy Polską a Kanadą: tam mam ojca i brata, tutaj mamę i swoją rodzinę. Zawsze byłem blisko spraw polskich, jestem dumny że jestem Polakiem, nie zapomniałem na obczyźnie skąd się wywodzę.

- Czy w Polsce pracował Pan w tej samej branży?

-  Ciężko jest mi powiedzieć, że pracowałem, bo wyjechałem z Polski będąc jeszcze nastolatkiem. Tu ukończyłem studia na Uniwersytecie Torontońskim, specjalizując się w matematyce i ekonomii, które ukończyłem z wyróżnieniem. Uczę się nadal – gdyż to rozwija, ale to już raczej hobby, bo jednak biznes pochłania większość mojego czasu.

- Wielki nowy sklep Smart Furniture pojawił się w dzielnicy uważanej za mekkę artykułów meblarskich i dekoracyjnych Mississaugi. Celowo?

- Nieprzypadkowo się tu znajdujemy. My tę okolicę nazywamy kolebką meblową. Tutaj wcześniej czy później zjawi się każdy, kto myśli o wystroju swego domu. Polacy, którzy stanowią około 50% naszej klienteli mają tu “po drodze” – dookoła kwitnie wiele polskich firm, naprzeciwko stoi znany supermarket Starsky 1.

- W Starskym 2 również istniejecie.

- Tak, jest tam punkt reprezentacyjny sklepu firmowego. W naszej strukturze marketingowej działa on fenomenalnie. Zresztą nasze relacje z firmą Starsky układają się nadzwyczaj dobrze, zarówno na niwie biznesowej, jak i przyjacielskiej. A naszą trzecią lokalizację tworzy magazyn celny. SMART FURNITURE to nie tylko sklep ale i hurtownia. Jesteśmy częścią wielkiego koła, które obracając się zaopatruje takźe inne sklepy meblowe. Mamy bardzo dobre ceny i profesjonalną obsługę, która potrafi doradzić nawet najbardziej wybrednym klientom.

- Na co szczególnie mogę liczyć wkraczając do Smart Furniture?

- Na niejednostajność – zróżnicowany wybór mebli, który zaspokoi gusta wszystkich pokoleń. W swojej ofercie posiadamy meble nowoczesne oraz tradycyjne modele. Mamy ich ogromną ilość jeśli chodzi o kształt, desenie, style, gdzie dominuje europejski charakter. Do tego dochodzą liczne dodatki dekoracyjne i użytkowe. Oprócz towaru oferujemy bardzo rzetelną obsługę, szybką dostawę do domu i korzystne finansowanie. Poza tym nasi pracownicy mają „rodzinne” podejście: i wobec siebie, i wobec klientów, którzy chyba to doceniają.

- Również ci klienci, którzy mają mały kredyt lub nie chcą płacić od razu?

- Posiadamy szeroki plan finansowania, nawet do 36 miesięcy, w którym na pierwszy plan wysuwa się opcja kredytu przy 0% odsetek na podstawie naszych wewnętrznych umów z bankiem. Nie pobieramy też opłat za wypełnienie aplikacji, co mają w zwyczaju duże sklepy typu Brick czy Leon’s.

- Co – zdaniem fachowca – jest takiego odmiennego w pańskich meblach, że wydają się bardziej atrakcyjne niż inne? Nasi rodacy kupują je przecież nie z pobudek patriotycznych tylko dlatego, że… No właśnie, dlaczego?

- Wydaje mi się, że jesteśmy sklepem bardzo wyjatkowym. Główną tego przyczyną jest wielkie zróżnicowanie produktów w naszej ofercie. Na przykład każdy z naszych mebli może być modyfikowany według konkretnych potrzeb klienta. Ta sama kanapa może występować w ponad 360 kolorach i wzorach tkanin. Za niewielką opłatą klient może zmienic wymiary kanapy. Oferujemy rownież duży wybór kolorów drewna. Nasi rodacy są pragmatyczni, nie kierują się sentymentem, tylko wyglądem i jakością, a przede wszystkim trwałością. Nie sprowadzamy mebli z Azji. Jesteśmy miniaturą Europy, przez co jesteśmy identyfikowani z europejskim stylem.

- IKEA też reprezentuje Europę.

- Nigdy nie będziemy drugą IKEĄ, ani żadnym innym sklepem typu “big box”. Nie jest naszym celem oferowanie towarów produkcji masowej. Przede wszystkim – za troszeczkę wyższą cenę – oferujemy lepszą jakość i większe możliwosci modyfikacji naszych mebli. Po drugie jesteśmy bliżej klienta i spełniamy każde jego zachcianki przez co przewyższamy standardy IKEA.

- Atmosfera ciepła to pierwsza myśl jaka przyszła mi do głowy, kiedy pierwszy raz przekraczałem ten próg. Wśród klientów są tacy, którzy od razu wiedzą czego chcą oraz tacy, którzy błądzą jak dziecko we mgle. Czy wasz personel jest w stanie dopomóc tym drugim?

- To bardzo wykwalifikowany i sprawdzony personel, który jest w stanie pomóc najbardziej wybrednym klientom. Powiem inaczej: stąd klient nie wychodzi z przeświadczeniem, że nie znalazł tego czego szukał. Staramy sie byc bardzo profesjonalni i mam nadzieję, że klienci to dostrzegają.

- Co jest bestsellerem w Smart Furniture?

- Mamy ich wiele. Znakomitą sławą cieszą się wysokiej jakości meble skórzane firmy Des. Bardzo dobrej jakości w wyśmienitych cenach. Sprzedajemy też bardzo wiele meblościanek firm takich jak Wajnert, Black Red White czy Forte. Klient nie jest zmuszony do wyboru szafki z jednej firmy. Często się zdarza, że klient kompletuje zestaw od trzech różnych producentów, na co nie każdy sklep zezwoli. Chwalą nas za to, że jesteśmy w stanie dobrać każdy kolor – czy to mebli do otoczenia, czy krzeseł do stołu, itd. No i nasze tradycyjne polskie wersalki oraz różnego rodzaju tapczany wciąż ciągle chętnie znajdują nabywcę. Ponad 25% sprzedaży to kanapy, ale może wynika to z faktu, że Kanadyjczycy są zaskoczeni tym, że kanapa może być wielofunkcyjna: ma pojemnik na pościel, może się rozkładać, mieści dwie osoby, itd.

- Nie sprzedajecie jednak mebli kuchennych…

- Niewiele sklepów meblowych to robi, ale u nas to się zmieni. Już od 1 października otwieramy nowy dział: rozmaite meble kuchenne pod hasłem “Smart Kitchens”. Bedzie to  zarazem mały ośrodek doradztwa odnośnie projektowania wystroju kuchennego oraz centrum „przyjaznego designu” – instytucja, która wyznacza nowy styl mieszkania.

- Jaki procent waszych mebli jest niepowtarzalny, nie pojawia się w innych sklepach w Kanadzie?

- Oprócz sprzedaży detalicznej prowadzimy także handel hurtowy – zaopatrujemy 14 innych sklepów, zaopatrujemy również sklepy meblowe na terenie calej Kanady oraz wysyłamy do USA, ale śmiało mogę przyznać, że około 15-20% produktów z naszego sklepu nie znajdzie Pan w żadnym innym.

- Ale ogromna konkurencja w tej branży pewnie też ma jakieś asy w rękawie.

- To doskonale, bo naprawdę nic tak nie motywuje jak konkurencja. Nie boję się jej, jest mi potrzebna, bo nie pozwala spocząć na laurach. Zresztą… nie zamierzam.

- Dziękuję za rozmowę.

 

Szukaj atrakcyjnych cen na meble ze Smart Furniture w sekcji:  PROMOCJE