Bitwa pod Plattsburghiem (1814)

Historia Kanady Series czer 13, 2012 at 5:19 pm

Zwana także drugą bitwą na jeziorze Champlain rozegrała się na jeziorze Champlain pod miastem Plattsburgh 11 września 1814 r.

Bitwa na jeziorze Champlain

1 września wojska brytyjskie wkroczyły z Kanady na teren USA i posuwając się szybkim marszem osiągnęły miasto Plattsburgh leżące nad jeziorem Champlain. Prowadził je gubernator generalny brytyjskiej Kanady George Prevost.

Armia brytyjska składała się z 14 tysięcy żołnierzy. Dwuipółtysięczny garnizon opuścił miasto nie podejmując walki i przenosząc się za rzekę, zdecydowany bronić przeprawy. W międzyczasie rozgorzała “bitwa morska” na jeziorze. Amerykanie dzięki znakomitej taktyce i szczęściu odnieśli w niej sukces.

Początkowa bitwa skupiała się na wymianie ognia pomiędzy okrętami flagowymi: brytyjskim Confiance i amerykańskim Saratoga. Po pierwszej wymianie ognia wszystkie działa na obu okrętach zostały zniszczone. Obaj kapitanowie rozpoczęli manewr obrotu, lecz sprawniejszymi marynarzami okazali się Amerykanie. Zdołali oddać salwę jako pierwsi i zniszczyć okręt brytyjski.

Amerykanie odnieśli sukces w walce z pozostałą częścią floty brytyjskiej, która wkrótce poszła w rozsypkę. W tym samym czasie brytyjskie siły lądowe usiłowały przekroczyć rzekę. Przeprawa była jednak bardzo skutecznie broniona przez Amerykanów. W czasie walk został ranny w stopę sam dowódca brytyjski. Niepowodzenie w bitwie na jeziorze oraz trudności na lądzie skłoniły Provosta do wycofania się i ostatecznie porzucenia planu inwazji na stan Nowy Jork. Niepowodzenie spowodowane było błędami i niezdecydowaną postawą Prévosta. Wobec takiego rozwoju sytuacji został on odwołany ze stanowiska i powrócił do Anglii gdzie wkrótce zmarł.