Bitwa pod Baltimore (1814)

Historia Kanady Series czer 18, 2012 at 3:15 pm

Rekonstrukcja historyczna posterunku z Fortu McHenry

Kolejna bitwa wojny brytyjsko-amerykańskiej 1812 roku, która odbyła się w dniach 12-13 września 1814, pod miastem Baltimore. W tym jednym z największym portów amerykańskich, brytyjska blokada uwięziła największą liczbę statków amerykańskich. Stale się ona powiększała, gdyż w czasie wojny Amerykanie budowali nowe jednostki.

Brama wjazdowa do fortu

Bliska ukończenia była olbrzymia fregata USS Java, której włączenie do floty mogło doprowadzić do przełamania blokady. W tym samym czasie miasto przepełnione było towarami, czekającymi na wywózkę do Europy. Dla Brytyjczyków zdobycie miasta wiązałoby się z cennymi łupami, zażegnaniem niebezpieczeństwa zmiany sytuacji na morzach oraz przechyleniem szali zwycięstwa w wojnie na swoją stronę.

11 września około 3 tysięcy żołnierzy przetransportowanych statkami do North Point rozlokowało się wokół Fortu Mc Henry, na którym skupiła się obrona amerykańska. 13 września rozpoczęło się bombardowanie fortu. Salwy armatnie oddawane ze statków stojących nieopodal brzegu zasypywały gradem pocisków umocnienia.

Amerykanie byli jednak dobrze do bitwy przygotowani. Na wałach zainstalowana była bateria 32 funtowych dział, która odpowiedziała na ogień rażąc brytyjską flotę. Po niemal dwóch dniach intensywnego ostrzału, kiedy to każda ze stron oddała od 1500 do 1800 salw artyleryjskich brytyjska flota oddaliła się poza pole rażenia. Brytyjczycy widząc niepowodzenia wycofali wojsko lądowe, które zostało zaokrętowane i odpłynęli do Kanady. Straty po obu stronach były wręcz nieznaczne.

Wczesnym rankiem, obserwując bitwę ze statku, Francis Scott Key zobaczył ogromny sztandar amerykański. Nikt nie spodziewał się, że przetrwał angielski ostrzał. Widok tak go wzruszył, że napisał wiersz, który jest dzisiaj hymnem Stanów Zjednoczonych.