Polonia odnawia Cmentarz Hallerczyków w Niagara-on-the-Lake

Polacy w Kanadzie Series czer 19, 2012 at 4:34 am

„Historia to nasz skarb,

Jeżeli zakopiemy go w niepamięci,

Nie tylko ubożeć będziemy,

Lecz także zapomnimy, kim jesteśmy

MJJ

 

W niedzielę, 10 czerwca, odbyła się coroczna Wielka Pielgrzymka Polonii do Niagara-on-the-Lake. Piękna, słoneczna pogoda. Podniosłe słowa, budujące serca wydarzenie. Po 95 latach wciąż tutaj jesteśmy. Pamiętamy.

Już z daleka wzrok przykuwa zmiana na cmentarzu. Nad Ołtarzem-Pomnikiem wyremontowano zadaszenie. Zachowano dawny góralski styl – dodano mu jednak znamię nowości. Dzięki temu widać, że Polonia o ten cmentarz dba. Przechodzący i zatrzymujący się tutaj wyrabiają sobie dobre zdanie o Polakach.

Dobrze, że zdążono przed Pielgrzymką i wielkimi, odbywającymi się w tym roku  uroczystościam na tym terenie – obchody 200 lat pokoju. Dobrze, że zrobiono to nim zjadą się tutaj turyści, znamienici goście.

Na zdjęciach powyżej: prace przy odnowieniu zadaszenia nad Pomnikiem Ołtarzem Fot. R. Baraniecki

Dla nas to także osobista radość. Prowadzona przez nas Akcja Sokół przynosi powoli rezultaty. Na założone przez KPK, Okręg Niagara konto wpływają pieniądze ze sprzedaży książki Legenda Trzech Ołtarzy z Dodatkiem Historycznym.  Znaleźli się też dobrzy ludzie, którzy po usłyszeniu o Akcji Sokół i potrzebie remontu zadaszenia nad Pomnikiem-Ołtarzem podjęli się tego dzieła.  Są nimi rodzice dzieci z chóru Stokrotki z Hamilton: Sławomir Bledowski, Mateusz Bledowski, Maksymilian Grzegorczyk oraz nie związany z chórem Tadeusz Kulesza.

Rozmawiam z jednym znich   tuż po uroczystościach.  Jestem, taki dumny że mogłem to zrobić, że pracowałem przy tym Ołtarzu – mówi. No cóż, będzie mógł przywozić tutaj swoje dzieci, kiedyś wnuki i będzie mógł powiedzieć o sobie: „To jest mój ślad na tej ziemi”.

Bóg zapłać wszystkim, którzy mieli wiarę i przyczynili się do odnowienia  zadaszenia nad Ołtarzem-Pomnikiem.

Ks. Marek Kudach, obecny Prezes Stowarzyszenia Parafiada, który przyjechał do Kanady na uroczystosć sadzenia Dębów Katyńskich w Parku Paderewskiego, rozmawia z pracującymi przy Pomniku Ołtarzu. Fot. R. Baraniecki

Z naszej strony, jako organizatorzy Akcji Sokół  dziękujemy Kongresowi Polonii Kanadyjskiej, Okręg Niagara z prezesem panem Jackiem Kamińskim i całym Zarządem za otwartość i współpracę.

Dziękujemy organizacjom, które do Akcji Sokół już się przyłączyły i tym, które się przyłączają. Akcja Sokół trwa bowiem nadal – i wierzymy, że nie będzie ani jednej organizacji i ani jednego członka Polonii w Kanadzie, który nie weźmie w niej udziału. Wierzymy, że z   miejsca naszej corocznej pielgrzymki i Eucharystycznej modlitwy popłynie siła, która pozwoli nam budować – nie zaniedbywać, niszczyć, sprzedawać.

Jeżeli książka Cegiełka (Legenda Trzech Ołtarzy z Dodatkiem Historycznym) jest już w Twoim domu – czytaj ją dzieciom, opowiadaj wnukom. Jeżeli jeszcze jej nie masz, zakup. Dzięki zdobytym funduszom w pełni odnowimy  Cmentarz w Niagara-on- the- Lake  bo wciąż wymaga on pracy – i nikt za nas tego  nie zrobi.

Chcę tutaj jeszcze wspomnieć o nowym elemencie naszej pięknej, tegorocznej pielgrzymkowej  uroczystości. W tym roku oficjalnie złożono wieniec dla pani

Przed renowacją . Fot. A. Dębowska

Odnowione zadaszenie 10 czerwiec 2012 Fot. A. Kawka

Elizabett Ascher, kanadyjskiej i polskiej bohaterki narodowej. Myślę, że wielu kanadyjczykom biorącym udział w uroczystości zakręciła się w oku łza. Wdzięczność jest bowiem piękną lecz trudną rzeczą, świadczy dobrze o  Polakach i Polonii.

Historię pani Elizabeth

Kwiaty od Polonii na grobie Elizabeth Ascher, 10 czerwca 2012 Fot. A.Kawka

Ascher i jej związek z obozem Kościuszki w Niagara-on-the-Lake, przypomniał nam pan Roman Baraniecki z London pięknym esejem, wydrukowanym w  Pielgrzymkowym Informatorze. Pan Roman dzięki swojej pasji historycznej przywrócił do życia  postać tej niezwykłej kobiety – za co naprawdę jesteśmy mu wdzięczni – bo jest ona osobą, która łączy nasze dwa kraje, Polskę i Kanadę.

Myślę, że wiele osób w czasie wakacji odwiedzi cmentarz w Niagara-on-the-Lake, przywiezie tutaj rodzinę z Polski, opowie o Czynie Zbrojnym Polonii Amerykańskiej. Przy tej okazji odwiedźmy znajdujący się po przeciwnej stronie, na anglikańskim cmentarzu grób pani Elizabeth Ascher. Zmówmy modlitwę.

Wszystkie organizacje i grupy, które przystąpiły do Akcji Sokół zostały wymienione  w Informatorze Pielgrzymkowym gdzie zostało również zamieszczone podziękowanie dla polonijnej prasy, która od początku promuje Akcję Sokół. Pomoc zaoferowała nam także telewizja OMNI.

Niektóre  organizacje sprzedaż książki już zakończyły. Obecnie  sprzedaż nadal prowadzą:  Brampton: Polska Szkoła im. I. J. Paderewskiego, Grimsby: Polska Szkoła im. Bohaterów Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej, Hamilton: Średnia Szkoła Języka Polskiego przy Katolickim Wydziale Oświaty (książkę można kupić w Bibliotece),  Średnia Szkoła Języka Polskiego im. Orląt Lwowskich oraz Chór Symfonia  London: Piotr Cwynar – miesięcznik „Kalejdoskop”,Toronto: Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz działający na terenie całego Ontario Związek Harcerstwa Polskiego – Hufiec Watra. Przyłącz się, zakup  książkę-cegiełkę!

Zdjęcia, których autorem jest pan Roman Baraniecki z London przedstawiają prace przy odnowie zadaszenia nad Pomnikiem-Ołtarzem. Sprawią one szczególną radość tym, którzy już  do Akcji Sokół przystąpili, książki sprzedali lub zakupili oraz akcję promowali.  Pozostałych z pewnoscią zachęcą do przystąpienia do Akcji Sokół. Prace renowacyjne na cmentarzu będą trwać nadal i potrzebne są fundusze.

 

Informacja o Akcji Sokół:

Akcja Sokół czyli gromadzenie funduszy na remont Cmentarza Hallerczyków polega na sprzedaży książki Legenda Trzech Ołtarzy w Dodatkiem Historycznym. Osoby, organizacje i grupy zainteresowane przystąpieniem do Akcji Sokół prosimy o kontakt:

„Ziarnko do ziarnka i zbierze się na odnowę Cmentarza Hallerczyków cała miarka”

 

Alicja Dębowska i Marta Juza-Jakubowska