Czym jest bullying w szkole?

Poradnik Series czer 22, 2012 at 1:19 pm

zz bully3Bullying to po prostu znęcanie się uczniów w szkołach nad innymi uczniami. Ale skutki sięgają daleko poza szkolne boisko. Intencją jest wywołanie strachu i rozpaczy, spowodowanie krzywdy fizycznej, emocjonalnej, zachwianie wiary w siebie lub zniszczenie reputacji. Na co powinni zwrócić uwagę rodzice i gdzie mogą zwrócić się o pomoc?

Małe dziecko może nie znać słowa “bully”, ale czuje kiedy ktoś jest złośliwy, krzywdzi je, lub wywołuje u niego strach lub smutek. Istnieją oznaki, że ktoś znęca się nad twoim dzieckiem, nawet jeżeli ono nie chce o tym rozmawiać. Może tobie ono o tym nie mówić, ponieważ boi się, że pogorszy sytuację, jeżeli “naskarży” lub “doniesie”.

Nastolatek również niekoniecznie powie ci, że ma problem. Młodzież przeważnie woli załatwiać sprawy po swojemu, ponieważ myśli, że się zdenerwujesz albo po prostu wstydzi się angażować w swoje sprawy rodziców.

Uczniowie, nad którymi ktoś się znęca, odczuwają strach, samotność, usuwają się z życia społecznego, cierpią na choroby fizyczne i mają niskie poczucie wartości. Mogą nie chcieć chodzić do szkoły, mogą płakać lub chorować w ciągu tygodnia. Nie chcą udzielać się w szkole lub na zajęciach z innymi dziećmi. Mogą nagle zacząć gubić pieniądze lub przedmioty osobiste, albo wracać do domu w podartych ubraniach lub z popsutymi rzeczami, na co nie mają logicznego wytłumaczenia. Nastolatki, które są ofiarami znęcania, mogą mówić o rzuceniu szkoły albo zaczynają opuszczać zajęcia.

zz bully2Według statystyk Centre for Addiction and Mental Health – jedna trzecia uczniów doświadcza znęcania się nad nimi w szkole,  a prawie jedna trzecia przyznaje się do znęcania się nad innymi.

Znęcanie się przybiera różne formy. Może być:

- Fizyczne: – bicie, popychanie, kradzież lub niszczenie własności,

- Ustne: – przezywanie, szydzenie lub robienie uwag o podłożu seksualnym, rasistowskim lub na temat orientacji seksualnej,

- Socjalne: – rozsiewanie plotek i podejrzeń lub izolowanie innych od grupy,

- Elektroniczne (powszechnie znane jako cyberbullying) – rozsiewanie plotek lub krzywdzących uwag poprzez e-mail, telefony komórkowe lub SMS-y.

zz bully4

Co w tej sytuacji masz zrobić? Oto instrukcje, polecane przez kuratoria oświaty:

• Wysłuchaj dziecka i zapewnij je, że to co się dzieje to nie jego wina.

• Zbadaj fakty. Notuj co i kiedy się wydarzyło.

• Pomóż dziecku zrozumieć różnicę między “skarżeniem” albo “donoszeniem”, a złożeniem raportu. Trzeba mieć odwagę, aby złożyć raport, który składa się nie po to, aby komuś zaszkodzić, ale po to aby ochraniać wszystkich uczniów.

• Poproś o spotkanie z wychowawcą dziecka, z innym nauczycielem, któremu dziecko ufa, pryncypałem szkoły lub jego zastępcą.

• Jakkolwiek jest to trudne, postaraj się zachować spokój po to, aby być w stanie skutecznie pomóc dziecku i zaplanować przyszłe postępowanie.

• Trzymaj się planu. Obserwuj zachowanie dziecka. Jeżeli twoje spotkania z personelem szkolnym nie przyniosły rezultatu, ponownie porozmawiaj z dyrekcją.

• Zawiadom policję, jeśli znęcanie się zawiera elementy kryminalne, takie jak np. przemoc seksualna lub użycie broni, albo jeżeli istnieje obawa co do bezpieczeństwa dziecka w jego środowisku poza szkołą.

zz bully1Czego można oczekiwać od szkoły?

• Wychowawca dziecka (lub inny nauczyciel, któremu dziecko ufa) może pomóc w rozwiązaniu problemu, albo może zasugerować jakiej pomocy dziecko potrzebuje. Nauczyciele i dyrektorzy szkół otrzymali odpowiednie przeszkolenie w kierunku przeciwdziałania zjawisku znęcania się.

• W ramach programu zapobiegania znęcaniu się nad innymi, nauczyciele powinni otwarcie dyskutować o tym w klasie, oraz powinni pomóc uczniom zrozumieć znaczenie szacunku,  poszanowania uczuć innych osób.

• Poproś o szkolny regulamin zabobiegający znęcaniu się nad innymi. Regulamin określa, co szkoła może zrobić w kierunku rozwiązania tego problemu.

• Pracownicy szkoły mają za zadanie zrobić wszystko co tylko jest możliwe, aby zbadać twoje podejrzenia, jednocześnie zachowując dyskrecję w stosunku do ucznia.

• Jeżeli po odpowiednim upływie czasu odpowiedź otrzymana ze szkoły nie jest zadowalająca możesz skontaktować się z nadrzędnym oficerem z wydziału oświaty.

Po więcej informacji odwiedź stronę internetową: www.ontario.ca/safeschools 

Ponadto, przez 24 godziny na dobę czynne są poufne usługi telefoniczne pomocy dzieciom – Kids Help Phone: 1-800-668-6868 (www.kidshelpphone.ca).

tp