Bilety na Lady Gagę

Przekręty Series czer 23, 2012 at 12:55 pm

Kanadyjskie media wypełnione są licznymi doniesieniami o wykrytych oszustwach na lokalną skalę.  Oto garść drobnych, ale charakterystycznych przykładów.

 

Sprzedam bilet na Lady Gagę

27-letni mieszkaniec Hamilton, Roger Neiley, został oskarżony o przekręt związany z nielegalnym handlem biletami przez Internet. Ogłaszając się na Craiglist sprzedawał  głównie bilety na imprezy sportowe, mecze Maple Leafs i Raptors, jak również koncerty popularnych artystów, jak Lady Gaga czy Taylor Swift.

Problem w tym, że jego klienci nigdy nie otrzymali swych biletów, choć nabierali zaufania, gdy dochodziło do bezpośredniej wymiany e-maili.

Pomysłowy „konik” używał wielu rozmaitych ksywek i adresów, więc nie było łatwo go namierzyć.

Policja uważa, że może być więcej ofiar i przypomina, że zakup biletów z  niepewnego źródła naraża nas na stanie się ofiarami naciągaczy.

 

Nieuwaga przy bagażniku

Policja regionu Peel zatrzymała mężczyznę i kobietą oskarżonych o okradanie samochodów w okolicach Toronto w ciągu ostatnich miesięcy.

Kradzieże były nietypowe i wyróżniały się podobieństwem, co pozwoliło stosunkowo szybko zidentyfikować złodziejską parę. Czyhała ona zwykle na dużych parkingach sklepowych na osoby w podeszłym wieku lub samotne kobiety, które powracały do aut obarczone zakupami. Kiedy ofiara wkładała zakupy do bagażnika, kobieta skutecznie odwracała jej uwagę, a mężczyzna wykradał co cenniejsze towary.

Oskarżeni to 50-letni Jan Stojka oraz 22-letnia Angelika Danisowa, oboje z Brampton.

 

Na zakupy w Walmarcie

Czteroosobowa szajka oszustów chińskiego pochodzenia z Mississaugi została oskarżona o liczne przestępstwa związane z podrobionymi kartami kredytowymi, popełnione w Markham, Richmond Hill i Vaughan. Aby nie wzbudzać podejrzeń, podrobione karty stosowali na zakupy w sieci Walmart. Jednak ochrona sieci wykryła, że jeden z jej klientów dokonał zakupów w różnych domach towarowych na sumę około 300 tys. dolarów i wezwał policję.

Funkcjonariusze uzyskali nakaz rewizji i po przeszukaniu mieszkania przy Trident Ave. zajęła fałszywe karty kredytowe, aparaturę do ich podrabiania, towary wartości 50 tys. dol. oraz gotówkę. Aresztowano kobietę i trzech mężczyzn w wieku pomiędzy 29, a 54 lata.

 

Poszukiwany schwytany w Mississaudze

W Mississaudze aresztowano mieszkańca Brytyjskiej Kolumbii, któremu zarzuca się oszustwa inwestycyjne na sumę około 37 mln dol.

Poszukiwany listym gończem 55-letni Malcolm Cameron Stevenson z Abbotsford powiązany jest z firmą International Fiduciary Corp., wobec której od dawna toczy się śledztwo RCMP w związku z programami inwestycyjnymi w latach 2004-06. Amerykańska komisja papierów wartościowych SEC jako pierwsza dała stronie kanadyjskiej sygnał o nadużyciach, których powodem był m.in. zatrzymany. Zarzuca mu się oszustwa i defraudację. W tej samej sprawie skazano już obywatela USA na 2 lata więzienia, a prawnik z BC utracił prawo do wykonywania zawodu.

Tom Birbojler