Rogers skasował polonijne programy

Polacy w Kanadzie Series czer 28, 2012 at 1:53 pm

Polska społeczność w Kanadzie straciła kolejny przyczółek medialny. Popularne, znane od lat programy telewizyjne „Na luzie“ oraz „Z ukosa“ przestały istnieć. Zdecydował o tym zarząd firmy Rogers Communications, jednocześnie zwalniając z pracy producentów, redaktorów i prezenterów tych programów.

Polskojęzyczne audycje były przez lata częścią składową telewizyjnego, wielokulturowego systemu Omni Television, działającego w Ontario i w 3 innych prowincjach. Pozwalał on na emitowanie 60% czasu antenowego w językach etnicznych (ok. 20), w tym w polskim.

Początkowo polską grupę etniczną obsługiwał magazyn „Rozmaitości“, który z biegiem czasu przybrał formę dwóch oddzielnie realizowanych magazynów „Z ukosa“ oraz „Na luzie“ , emitowanych tuż po sobie w sobotnie wieczory,

Jak oświadczył producent Wojciech Śniegowski na antenie Radia 7, decyzja o kasacji polskich programów przyszła nagle, z 10-dniowym wyprzedzeniem, co okazało się zaskoczeniem dla zatrudnionych tam dziennikarzy, od pewnego czasu nie związanch kontraktami ze stacją.

Powodem są cięcia oszczędnościowe wśród programów, które w obliczu rosnących kosztów produkcji nie są w stanie zagwarantować samowystarczalności finansowej na bazie reklam z rynku etnicznego. Dotyczy to zresztą większości programów etnicznych nadawanych w ramach Omni TV.

W sumie Rogers zaanonsował zwolnienie 375 pracowników z kilku różnych departamentów,

Nadal na antenie pozostało sobotnie, poranne „Polish Studio“ finansowane przez polską Credit Union, jednak nieoficjalnie wiadomo, że Rogers zamierza przywrócić jesienią program polskojęzyczny w podobnym wymiarze czasu ale w innej formule.