Jutro żar na 50 stopni!

Top News lip 5, 2012 at 4:25 pm

Meteorolodzy zapowiadają, że piątek 6 czerwca będzie najgorętszym dniem tego roku (jak dotąd), a ponadto rekordowo gorący pod tą datą.

Przedsmak rekordowego żaru mieliśmy w środę (36.6 stopni odczuwalne jak 45 stopni).

Jutro będzie wyjątkowo tropikalnie – z temperaturą maksymalną dochodzącą do  37 stopni. Przy uwzględnieniu wilgotności odczujemy na skórze 50 stopni!

Rekordowe upały będą szczególnie uciążliwe dla ludzi z chorobami oddechowego, małymi dziećmi i osobami starszymi.

Picie dużej ilości płynów, zwłaszcza wody – bardzo pomaga – twierdzi dyżurny lekarz Toronto dr. Howard Shapiro. – I doradza, żeby to robić nie czekając na chwilę kiedy poczujemy pragnienie.

Miasto udostępniło liczne “Cooling Centres” czyli miejsca, w których można przeczakać porę najgorszego upału w dobrze klimatyzowanych pomieszczeniach. Są to przeważnie biblioteki, lokalne “community centres” i inne budynki publiczne.

Wydłużono godziny funkcjonowania 8 torontońskich basenów publicznych (odkrytych) do godziny 23:45.

Władze Mississaugi także postanowiły przedłużyć godziny otwarcia na swoich sześciu publicznych basenach odkrytych. W związku z tym baseny Applewood Heights, David Ramsey, Erindale, Lewis Bradley oraz Lions Club (w Port Credit) czynne będą w soboty i niedziele w godzinach od 17.30 do 20:30, zaś basen w Streetsville analogicznie w godzinach 18:00-20:30. Wydłużone godziny obowiązują do 4 września.

Oprócz wymienionych powyżej basenów, Mississauga dysponuje jeszcze dwoma odkrytymi, 11 krytymi basenami publicznymi, a także 17 brodzikami z natryskami.

Władze municypalne przypominają, że właściciele budynków mieszkalnych, którzy nie mają centralnej klimatyzacji, powinni w okresie fali upałów zapewnić mieszkańcom oddzielne, schłodzone pomieszczenie w budynku.

Fala wzmożonych upałów przeciągnie się przez weekend do przyszłego tygodnia.

Władze medycznie Toronto zalecają swym mieszkańcom:

1. Trzymanie się z dala od pełnego słońca, pozostając w chłodnych lub zacienionych miejscach. Nie uniknie się poparzenia, jeśli zejdzie się ze słońca po odczuciu pierwszego pieczenie. Pierwsze symptomy poparzenia są odczuwalne dopiero po 2-5 godzinach.

2. Ograniczenie aktywność fizycznej na świeżym powietrzu do godzin porannych i wieczornych. Najwięcej promieniowania UV dociera wtedy, gdy słońce jest wysoko nad horyzontem. Należy unikać opalania od godziny 11.00 do 15.00.

3. Odłożenie lub przełożenie wszelkich zajęć sportowych i rekreacyjnych, jak np. jogging,

4. Picie dużej ilości płynów i naturalnych soków owocowych,

5. Noszenie luźnych strojów, aby ułatwić parowanie potu. W upalne i duszne dni bardziej się pocimy. Nadmierna utrata wody powoduje zagęszczenie osocza i zmniejsza dopływ krwi do serca. Zagraża też osobom z kamicą nerkową – zagęszczony mocz sprzyja tworzeniu się kamieni nerkowych. Zagrożeni tym schorzeniem powinni wypijać co najmniej dwa litry napojów dziennie.

6. Nakładanie nakryć głowy i używanie kremu z filtrem UV (minimum SPF 15).

7. Ograniczenie zwierzętom domowym kontaktu z pełnym słońcem.

8. Nie opalanie się. Opalona skóra nie chroni przed słońcem. Naskórek złuszcza się wtedy szybciej niż znika opalenizna. Cienki naskórek nie stanowi już ochrony.

9. Poinformowanie się u lekarza lub aptekarza o ewentualnych skutkach ubocznych zażywanego leku podczas.

Zasłabnięcia, podenerwowanie, kłopoty z koncentracją to dolegliwości, na które najczęściej możemy się uskarżać podczas fali upałów. Wysoka daje się we znaki przede wszystkim ludziom starszym i chorującym przewlekle na serce, nerki i astmę. Do szpitali i przychodni trafiły pierwsze ofiary poparzeń słonecznych i zatruć pokarmowych. Fale upałów mają nam doskwierać przez całe lato. Lekarze podkreślają, że groźna jest nie tylko wysoka temperatura powietrza, lecz także gwałtowne skoki ciśnienia i nagłe zmiany temperatury. Gwałtowne zmiany temperatury i ciśnienia powodują nagłe zwężenie się naczyń krwionośnych. U osób chorych na serce może wówczas dojść do niedokrwienia mózgu i utraty przytomności.

Pod wpływem wysokiej temperatury rozszerzają się naczynia krwionośne przy skórze, co zmniejsza ciśnienie i zwiększa zapotrzebowanie serca na tlen. Wszyscy z dolegliwościami kardiologicznymi powinni zatem dużo odpoczywać, nie zmuszać serca do wysiłku, przebywać w chłodnych pomieszczeniach, a z domu wychodzić wyłącznie wcześnie rano lub późnym wieczorem.

Z kolei osoby po zawałach i cierpiące na chorobę niedokrwienną serca muszą wypijać przynajmniej dwa litry płynów więcej niż zwykle. Lekarze zalecają napoje z dużą ilością mikroelementów, przede wszystkim magnezu i potasu. Pierwiastki te poprawiają kurczliwość serca i zapobiegają zaburzeniom jego rytmu.

Pacjenci z niewydolnością krążenia i z nadciśnieniem tętniczym nie mogą natomiast wypijać dodatkowo więcej niż pół litra płynów. Jeżeli w ciągu tygodnia przytyją 1,5 kg, muszą bardziej ograniczyć picie. Powinni natomiast zwiększać wilgotność pomieszczeń, w których przebywają, przez włączanie nawilżaczy lub wieszanie mokrych prześcieradeł i ręczników. Przy niedociśnieniu tętniczym zalecane jest zwiększenie ilości płynów. Najlepsza jest woda posolona lub mineralna z dużą zawartością soli. Wskazane jest spożywanie bardziej słonych pokarmów.

W aglomeracji Toronto w duszne, upalne dni wzrasta stężenie dwutlenku węgla i innych związków pochodzących ze spalin. Na zatrucia tymi substancjami narażone są przede wszystkim dzieci i ludzie starsi. Służby medyczne ostrzegają też przed skażeniem atmosfery. Groźny jest przede wszystkim ozon. Przy dużym nasłonecznieniu gromadzi się on tuż nad ziemią. W wyższych stężeniach powoduje trudności w oddychaniu, drażni oczy, gardło i krtań.