Recenzja widowiska TA NASZA MŁODOŚĆ zespołu tanecznego CRACOVIA z BRAMPTON

Polacy w Kanadzie Series lip 12, 2012 at 10:37 am

 

Młodość- to jedyna rzecz, którą warto mieć;

 to szczególny okres w życiu człowieka, który każdy przeżywa we własnym  zakresie.

  Widowisko zespołu tanecznego CRACOVIA z Brampton pt. TA NASZA MŁODOŚĆ, wystawione 17 Czerwca 2012 w Centrum Kultury im. Jana Pawla II –go,  przeszło prawdziwy proces twórczy. Realizacja ta przybrała postać spektaklu sensu stricto teatralno tanecznego, w której swoją rolę ma także forma prezentacji. Pojawiła się scenografia, efekty wizualne oraz narracja.

     To był naprawdę dobry pomysł dopracowany technicznie, który został dobrze i ze smakiem zrealizowany i aż prosi się o regularne powtórki. Nie brakowało tam różnorodności, przepychu strojów, udziwnionych układów i spójnej koncepcji.

 

[nggallery id=24]

 

       To jedno z najciekawszych, dwugodzinnych przedsięwzięć mające na  celu przybliżenie tańca narodowego, charakterystycznego oraz współczesnego polonijnej publiczności. Ta wystudiowana realizacja nie tyle porusza, co budzi zachwyt albo proste zaciekawienie.

          Ta sztuka w pełni się udała. Cracovia pokazała, że mamy wsród polonijnej społeczności indywidualności dużego formatu, znakomitych młodych tancerzy i tancerki, którzy nie boją się wyzwań technicznych i artystycznych.

       Tancerze poruszali się bowiem z gracją i dostojnością połączoną z subtelnością, w ich układach można było  doszukać się czegoś, co odpowiadałoby wrażliwości i przeżyciom człowieka XXI wieku, ciekawe jest podpatrywanie, w jaki sposób piękne kostiumy kształtowały układy taneczne i sposób poruszania się.

        Zdecydowaną większość widowiska wypełniły choreografie narodowe, klasyczne, neoklasyczne oraz nowoczesne formy tańca, które wzbudziły żywiołową i głęboko emocjonalną reakcję publiczności, a ta  nagradzała artystów gorącymi owacjami; w tym miejscu należy dodać, że ten pomysł pobudził apetyt na więcej.

         Były również tańce, które wymagały od tancerzy niezwykłej precyzji połączonej z elementami gry aktorskiej, która pozwoliła pokazać na scenie różne emocje i skupić na sobie uwagę widzów.

      Nastrojowa scenografia oraz dobrze dobrana muzyka pozwoliła, z jednej strony, poczuć   magię, specyficzną atmosferę spektaklu, a z drugiej  zajaśnieć młodym wykonawcom prawdziwym blaskiem, pobudzając wyobraźnię widzów tańcem, który ma w sobie to coś, dla czego przychodzimy do teatru.

    Wyrażam nadzieję, że niebawem zobaczymy ich w kolejnej powtórce, czego sobie i państwu życzę i polecam, bo naprawdę warto.

 

 Z poważaniem

AA