Jesiotr-gigant schwytany

Lokalnie Series lip 22, 2012 at 9:33 am

Przewodnik Dean Werk i małżeństwo Snellów przy złowionym jesiotrze o długości 12 stóp i 4 cali.

Emerytowane małżeństwo z Anglii przebywające na wakacjach w Kanadzie złowiło na wędkę rekordowej wielkości jesiotra.

Margaret i Michael Snell są doświadczonymi wędkarzami ale to co schwytali w rzece Fraser w Brytyjskiej Kolumbii zaskoczyło ich: prawie 4-metrowy, ważący pół tony jesiotr białego, który prawdopodobnie jest największą rybą schwytaną dla sportu w Ameryce Północnej.

Snellowie wypłynęli na ryby z Chilliwack na wschód od Vancouver. 65-letni Michael twierdzi, że od czasu kiedy ryba połknęła przynętę minęło 45 minut zanim pojawiła się na powierzchni. Ale walka z nią trwała w sumie około 1.5 godziny, zanim udało się jesiotra doholować do brzegu. Miał długość łódki Snellów.

- Mogłem objąć jego łeb tylko do połowy, był wielki jak beczka na wino – mówił Snell po pozowaniu do pamiątkowej fotografii.

Przewodnik Dean Werk, z którym para z Anglii wybrała się na ryby, ocenił wiek ryby na około 100 lat. Po zważeniu (500 kg) rekordowy jesiotr został uwolniony do wody.

Małżeństwo z Anglii już wcześniej przyjeżdżało na ryby do Kanady, gdyż Michael jest zapalonym wędkarzem od dziecka. Dotychczas udało mu się łowić jesiotry w okolicach Vancouver nie dłuższe niż 1.5 metra, podczas gdy Snell łowił ponad 3-metrowe.

Jesiotr biały jest uznawany za największą rybę Ameryki Północnej. Może osiągać wiek 100 lat. Jest dwuśrodowiskowa, zamieszkuje wody morskie od Alaski do północnej Kalifornii. Przebywa w płytkich wodach szelfu kontynentalnego. Na tarło wpływa do rzek takich jak Fraser czy Columbia, przy czym jest to ta sama rzeka, w której się urodził. Do wielu nie mogą już wpłynąć ze względu na wybudowane tamy wodny.

Osiąga do 6 m długości i ciężar 816 kg. W stosunku do innych jesiotrów mających wydłużone głowy w postaci ryja, jesiotr biały ma głowę szeroko spłaszczoną. Zbyt małe, a także zbyt duże osobniki są pod ścisłą ochroną ze względu na to, że jesiotr biały późno osiąga dojrzałość płciową, czasem około 30 roku życia. Wędkarze dzielą więc tę rybę na trzy kategorie: shakers (zbyt małe do zabrania), keepers (odpowiednie) oraz peelers (zbyt duże, zwykle powyżej 66 cali).