Caribana pod lupą policji

Lokalnie Series sier 3, 2012 at 7:09 pm

Podczas tego weekendu można się spodziewać znacznie więcej sił policyjnych, niż wyznaczeni do pilnowania porządku mundurowi. Policja torontońska chce uniknąć podczas 45. z rzędu Caribbean Carnival (znanego wcześniej jako Caribana) incydentów z bronią palną jakie ostatnio okazały się plagą tego miasta.

Częścią planu ograniczenia bijatyk i strzelanin jest zatrudnienie około 400 funkcjonariuszy nieumundurowanych, którzy wtopią się w olbrzymi tłum, jaki zawsze towarzyszy tej imprezie. Oficjalnie festiwalu strzec ma 600 policjantów i ochroniarzy.

Innym elementem prewencyjnego planu jest rewidowanie podejrzanych osób wchodzących na imprezy festiwalowe.

Wcześniej karaibski festiwal nie był wolny od przemocy. Przed rokiem na trasie tradycyjnej parady zastrzelono jedną osobę, a dwie inne zostały ranne.

W skład rozłożonego na 6 tygodni festiwalu wchodzą rozmaite imprezy kulturalne, festyny, występy i pokazy. Nawet Ontario Royal Museum urządziło okazjonalną ekspozycję pod hasłem Carnival: From Emancipation to Celebration.

W kosztującej około 2.5 imprezie weźmie udział około miliona ludzi, głównie przyjezdnych.

Centralnym punktem festiwalu jest olbrzymia doroczna parada, która rozpoczyna się na Exhibition Place w sobotę (4 sierpnia) o godz. 10:00.