Magnaci budowlani w areszcie

Top News sier 9, 2012 at 4:55 pm

Antonio Accurso

RCMP dokonało aresztowania dwóch quebeckich magnatów budowlanych oraz byłego audytora Urzędu Podatkowego, którym zarzucono spisek w celu uniknięcia zapłaty wielomilionowych podatków dochodowych.

Media twierdzą, że jest to zaledwie wierzchołek góry lodowej korupcji panującej w sektorze budowlanym, który ma liczne powiązania z rządem.

W czwartek aresztowano znanych w Quebeku budowlańców, wszystkich pochodzenia włoskiego – Tony’ego Accurso oraz Francesco Bruno, a także byłego inspektora CRA – Adriano Furgiuele. Wszyscy oni, wespół z byłem księgowym Bruno – Francesco Fiorino, odpowiadać będą przed sądem za oszustwa podatkowo-finansowe, fałszerstwa, spisek i nadużycie zaufania społecznego w roli urzędnika publicznego (Furgiuele). Niewykluczone następne aresztowania.

Tony Accurso już raz był aresztowany w tym roku za podobne zarzuty plus defraudację. Zarzucano mu m.in. korumpowanie urzędników miejskich, dzięki którym jego firmy otrzymywały intratne kontrakty bez przetargów na wykonanie prac budowlano-remontowych wartości kilkuset milionów dolarów.

Współpraca biznesmenów z inspektorem podatkowym pozwalała ich firmom budowlanym zatajać miliony w niepłaconych podatkach federalnych. Furgiuele opracował nawet specjalny, 17-punktowy “Plan działania” dotyczący wyprowadzenia w pole audytorów CRA. Służyły do tego podstawione osoby za granicą i fałszywe faktury.

Już wcześniej, w 2010 roku, dwie duże firmy budowlane należące do Accurso przyznały się do unikania płacenia podatków, za co zapłaciły grzywny w wysokości ponad 4 mln dolarów. Z kolei firmy należące do Bruno używały fasadowych przedsiębiorst do podwyższania sumy fałszywych wydatków. Przyznały się do winy w sądzie i zapłaciły około 1.5 mln w grzywnach w roku ubiegłym.

RCMP bada inne afery na quebeckim rynku budowlanym, w które wmieszani są nie tylko przedsiębiorcy, ale również politycy i mafia.