Dzieci nam grubieją! Będą żyć krócej!

Series sier 12, 2012 at 8:32 am

Kanadyjscy lekarze biją na alarm: Otyłe dzieci mają tak nieelastyczne naczynia krwionośne, jak dorośli z chorobami sercowo-naczyniowymi – biją na alarm kanadyjscy lekarze.

Na przestrzeni ostatnich 30 lat obserwuje się aż trzykrotny – wzrost liczby dzieci z nadwagą. Już około jedna czwarta dzieci w wieku ma nadwagę lub jest otyła.

W związku z tym po raz pierwszy w historii Kanady należy się spodziewać…  skrócenia spodziewanej długości życia kolejnego pokolenia.

 

Otyłość dzieci grozi chorobami naczyń krwionośnych

Zła dieta sprawia, że sztywnieją ścianki naczyń krwionośnych. Już około jedna czwarta kanadyjskich dzieci w wieku od 2 do 17 lat ma nadwagę lub jest otyła – grzmią lekarze!

Wyniki badań przeprowadzonych w British Columbia Children’s Hospital wskazują, że chociaż ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu u otyłych trzynastolatków są w normie, to aorta traci elastyczność, tak jakby otyłość przyspieszała proces starzenia organizmu.

Lekarze ostrzegli też, że sztywność aorty to jeden ze wskaźników możliwych problemów sercowo-naczyniowych. U dorosłych brak elastyczności aorty może prowadzić do zawału.

Cholesterol jako tłuszczowy związek jest potrzebny do wielu procesów zachodzących w organizmie. Problemy zaczynają się kiedy jest go za dużo. A do tego prowadzi zbyt tłusta dieta i siedzący tryb życia. Nadmiar cholesterolu odkłada się na ściankach naczyń krwionośnych jako tzw. blaszki miażdżycowe. Zwężają one światło naczyń i utrudniają krążenie krwi. Im więcej złogów, tym większe ryzyko choroby wieńcowej, zawału serca czy udaru mózgu.

Z obecnych danych na temat stanu zdrowia dzieci można wnosić, że po raz pierwszy w historii Kanady należy się spodziewać skrócenia spodziewanej długości życia.

W związku z problemem otyłości wśród dzieci zbliżający się nowy rok szkolny będzie okazją do dyskusji na temat zdrowego żywienia. Opublikowano już badania, z których wynika, że kanadyjskie dzieci chętnie pożegnałyby się ze śmieciowym jedzeniem. Aż 82 proc. ankietowanych dzieci chciałoby mieć w szkole lekcje gotowania, a prawie 90 proc. liczy się ze zdaniem rodziców w sprawie zdrowego żywienia i oczekuje ich wsparcia w tej kwestii.

Ministrowie zdrowia wszystkich prowincji postanowili wspólnie walczyć z epidemią otyłości u najmłodszych poprzez promowanie zdrowej żywności i działanie na rzecz zwiększenia aktywności fizycznej.

Kanadyjski Kongres na Rzecz Zdrowia Naczyń Krwionośnych zaproponował wprowadzenie dodatkowego podatku na napoje gazowane oraz napoje zawierające cukier. Lekarze zdają sobie sprawę, że taki podatek nie byłby skuteczny sam w sobie, bo nie wiadomo, czy przyczyniłby się do zmniejszenia konsumpcji słodkich napojów. Niemniej miałby i tak dobroczynny wpływ na stan zdrowia Kanadyjczyków, ponieważ wprowadzenie nowego podatku byłoby ważną wiadomością dla konsumentów. Ponadto rządy prowincji otrzymałyby dodatkowe środki na walkę z otyłością, na przykład na subwencjonowanie cen warzyw i owoców.