Oakville zabrania nastolatkom solarium

Lokalnie Series sier 15, 2012 at 8:00 am

Oakville stało się kolejnym miastem kanadyjskim i pierwszym w Ontario, które zabrania na swoim terenie opalania się w solariach dzieciom i młodzieży poniżej 18 roku życia.

Tak właśnie zdecydowali radni miejscy w głosowaniu jawnym, które przeciągnęło się w poniedziałek (13 sierpnia) do późnej nocy.

Dzięki temu Oakville stało się pierwszym w Ontario miastem, gdzie z solarium korzystać mogą wyłącznie dorośłi, idąc w ślady szeregu innych miast w siedmiu różnych prowincjach, włącznie z Nową Szkocją, PEI, BC czy Quebekiem.

Sztuczne opalanie się kwestionowane jest przez licznych lekarzy i agencje zdrowotne jako szkodliwe dla skóry człowieka i mogące przyczyniać się do powstawania groźnych schorzeń skóry. Władze medyczne prowincji Ontario prowadzą badania nad długotrwałymi skutkami takiego opalania, ale ich wyników jeszcze nie opublikowano. Partia NDP pragnie przeforsować swą ustawę o zakazie solarium dla młodzieży jako sposób na zapobieżenie powstawaniu złośliwego nowotworu skóry u młodzieży, który – zdaniem ekspertów – przybiera na sile.

Kate Neale

Za przykład stawiana jest Kate Neale, u której wykryto czerniaka złośliwego po 5 latach stosowania szucznego opalania. Zaczęła chodzić do solarium już w wieku 16 lat, aby upodobnić się do swojej idolki – Paris Hilton. Jak później przyznała – utrzymywanie stałej opalenizny dzięki solarium stało się nałogiem tak wielkim, że nawet wystarała się o pracę w solarium, aby korzystać ze zniżek dla pracowników.

Obecnie Kate przeszła cało serię biopsji i choć lekarze usunęli znamiona, nie ukrywają że nawroty zmian skórnych mogą powrócić za 5 czy 10 lat.

Sondaż przeprowadzony przez Ispos Reid na zlecenie Canadian Cancer Society wykazał, że aż 21% dziewcząt w klasie 11 i 12 regularnie uczęszcza do solarium czyli poddaje się działaniu promieniowania nadfioletowego.

Generalnie w grupie młodzieży w przedziale wiekowym 12-17 lat z solarium korzysta 8% (w 2006 roku było to 5%).

Canadian Cancer Society twierdzi, że zakaz wstępu do solarium dla niepełnoletnich nie jest niczym nowym: takie przepisy zostały już wprowadzone w innych prowincjach.

W solarium, ze względu na duże natężenie promieniowania w krótkim czasie otrzymujemy 20-25-krotnie większa dawkę promieniowania niż ma to miejsce w przypadku naturalnego powolnego opalania. Ani skóra przeciętnego Europejczyka ani Kanadyjczyka nie jest przystosowana do pochłaniania tak dużych ilości promieni UV, co do czasu uzyskania odpowiedniego stopnia trwałej opalenizny jest nie do uniknięcia. Widoczne jest to u Australijczyków, gdzie ze względu na nieprzystosowanie do klimatu notuje się najwięcej zachorowań na raka skóry niż w jakimkolwiek innym kraju na świecie. Większość zachorowań obejmuje przedstawicieli potomków Europejczyków.

W Niemczech solarium – ze względu na swoją szkodliwość – już dawno zostało zakazane dla niepełnoletnich na równi z alkoholem i papierosami. Ryzyko zachorowania jakie niesie korzystanie z solarium jest większe od popularnych używek. Spowodowane jest to tym, że zachorowanie na raka u osób przed 30 rokiem życia, korzystających z solarium wzrasta o 75%.

Inne negatywne efekty opalania to przyśpieszenie procesu starzenia się skóry. Odpowiedzialne jest za to głównie promieniowanie UVA, które wpływa na bezpośrednią pigmentację skóry. Mniej odczuwalne i dużo rzadsze jest obciążanie układu krwionośnego. Po 40 minutach spędzonych w solarium (w ciągu 5 sesji po 8 minut) stwierdzono ubytek szarych komórek w mózgu porównywalny do tego, jaki ma miejsce u maratończyka po biegu na pełnym dystansie.

Dzieje się to, wskutek przegrzania się organizmu i jest to proces naturalny. Lampy solaryjne po wyeksploatowaniu (>1000 godzin pracy) wytwarzają więcej ciepła niż w czasie ich poprawnego użytkowania. Moc lampy wydalana jest wtedy przez ciepło, a nie promieniowanie i odczuwać to można w postaci zaczerwienień i oparzeń, bez uzyskania późniejszego efektu opalenizny. W takich wypadkach występuje możliwość poparzenia przy przebywaniu przez teoretycznie bezpieczny okres.

W 2009 Międzynarodowa Agencja Badania Raka zakwalifikowała użycie solarium do grupy czynników rakotwórczych najwyższego ryzyka.

Współcześnie w najbardziej rozwiniętych krajach skandynawskich ogranicza się dostęp do solariów, gdyż ich zabójcza szkodliwość w ciągu kilkudziesięciu lat użytkowania została tam dokładnie zbadana.

W Brazylii, gdzie wygląd jest niezwykle ważny, a co za tym idzie ogromne rzesze ludności korzystały z tego systemu poprawy wyglądu, solaria zostały zupełnie zakazane.