Dieta Wysoko Białkowa Nisko Węglowodanowa

Series sier 23, 2012 at 7:57 am
Jedyna na świecie w 100% skuteczna metoda  odchudzająca!
Nasze pożywienie składa się z trzech podstawowych składników odżywczych: białka, węglowodany i tłuszcze. Białko to podstawowy  budulec, więc musi być go zawsze odpowiednia ilość. Nasza dieta powinna zawierać 75% białka roślinnego i 25% białka zwierzęcego w całodobowym balansie.
Węglowodany również muszą występować w naszej diecie, ale o niskim indeksie glikemicznym, czyli te które przyswajają się powoli (warzywa).  Powinniśmy zwracać  uwagę, jakich  używamy  tłuszczy. Szkodliwe tłuszcze to tłuszcze twarde, czyli nasycone, zdrowe to tłuszcze nienasycone (oliwa, olej). Jak wspomniałem białko jest podstawą naszego odżywiania.  Rola białka w diecie jest nie do przecenienia, podtrzymuje pracę systemu mięśniowego, odnowę czerwonych ciałek krwi, gojenie się ran, porost włosów, elastyczność kości, stanowi podstawowy budulec hormonów enzymów, wpływa na  funkcjonowanie  pamięci itd. Dzienna dawka białka wynosi minimum jeden gram  na kilogram masy ciała.
W razie niedoboru białka w pożywieniu, organizm zmuszony jest zabierać białko z własnych zapasów, głównie z mięśni, ale również ze skóry (cera ziemista), a nawet z kości osłabiając ich elastyczność – taki stan  znacznie pogarsza nasz wygląd i zdrowie. Podczas odchudzania, najlepiej jest spożywać białko czyste, bez dodatków ponieważ, np,  białko zwierzęce, dodatkowo dostarcza nam szkodliwe tłuszcze. Natomiast białko roślinne, węglowodany w zależności od źródła pochodzenia. Dodatki te zawsze ujemnie wpływają na proces utraty nadwagi. Białko jest podstawą  naszej diety, ale również bardzo  ważne jest równomierne  rozdzielenie białka w naszych posiłkach. Białko ma również niską wartość kaloryczną, jeden gram białka dostarcza tylko 4 kalorie dwa razy mniej niż tłuszcz, ale utrzymuje nas w sytości znacznie dłużej niż np. tłuszcze czy węglowodany.
Trawienie białka trwa najdłużej i jest bardzo pracochłonne, to znaczy potrzebna jest duża ilość energii czyli szybciej gubimy nadwagę. Na rozłożenie i przyswojenie białka organizm potrzebuje ponad trzech godzin.
Powód jest bardzo prosty: białka są długimi łańcuchami o silnych spoiwach. Organizm drogo opłaca tę ciężką pracę pozyskiwania energii z pożywienia – jak policzono, by uzyskać 100 kalorii z pokarmu białkowego organizm musi zużyć blisko 30 kalorii. Ponadto, białka są trawione i przyswajane powoli, opóźniony zostaje proces opróżniania żołądka, a to wzmaga poczucie przejedzenia i sytości. Jeszcze jedna ważna cecha białka, wpływa na wzrost hormonu (cholecystokininy), która odpowiada za uczucie sytości. Więc nie jesteśmy głodni, a to daje nam wspaniałe rezultaty.
Program kontroli wagi Shapeworks uwzględnia wszystkie elementy prawidłowego odżywiania, przy optymalnym zapotrzebowaniu energetycznym.
Shapeworks –  to program dla każdej osoby bez względu na wiek czy płeć. To  kompozycja wysokiej jakości składników odżywczych pochodzenia roślinnego (zioła). System kontroli wagi shapeworks dostarcza  kluczowe składniki odżywcze witaminy: A, C i E, B1, B2, B6, B12, niacynę, kwas foliowy, i kwas pantotenowy,  minerały, nienasycone kwasy tłuszczowe,  zdrowe węglowodany, błonnik, wysokiej jakości białko roślinne oraz unikalną mieszankę ziół.
Tak przygotowany program stanowi uzupełnienie naszego codziennego jadłospisu, zapewniając najlepsze odżywianie przez cały dzień.  Wysoka zawartość białka roślinnego, a niska zawartość węglowodanów ma olbrzymi wpływ na sposób  jak i jakość utraty nadwagi. Daje uczucie sytości,  utrzymuje mięśnie w najlepszej kondycji oraz ma przeogromny wpływ na elastyczność naszej skóry. Dlatego tak skonstruowany zestaw pozwala na zgubienie tylko tkanki tłuszczowej, a w żadnym wypadku mięśniowej.
Program dobierany  jest indywidualnie dla każdej osoby. Osoby o ciągłym zapotrzebowaniu na słodycze otrzymują produkty regulujące tę skłonność.
Rezultaty to od 6 do 8 kg /miesięcznie oraz od 2 do 3 rozmiarów