Helena przegrała

Top News sier 27, 2012 at 12:16 am

Helena Guergis

Sąd Najwyższy Ontario odrzucił sprawę o zniesławienie wniesioną przeciwko premierowi Harperowi przez byłą minister Helenę Guergis. Sędzia Charles Hackland orzekł, że powoływanie i zwalnianie członków gabinetu ministerialnego nie podlega jurysdykcji sądu. Tym samym oddalił wniosek o przyznanie Helenie Guergis odszkodowania w wysokości 1.3 mln dolarów za niesłuszne – jej zdaniem – usunięcie z urzędu i wydalenie z partii konserwatywnej,

Pozew Helena Guergis, byłej minister stanu ds. statusu kobiet (i zarazem posłanki z okręgu Simcoe-Grey) zawierał m.in. zarzuty o spisek, zniesławienie, wykorzystanie urzędu publicznego dla prywatnych korzyści, naruszenie reputacji, spowodowanie cierpień psychicznych oraz ograniczenie zdolności do zarobkowania.

Wśród pozwanych znalazł się nie tylko premiera Kanady, ale również jego najbliżsi współpracownicy – minister pracy Lisa Raitt, główny sekretarz Ray Novak, szef kancelarii premiera Guy Giorno, firma prawnicza Partii Konserwatywnej oraz prywatny detektyw Derrick Snowdy, który pomógł wzbudzić kontrowersje wobec Guergis.

Została ona usunięta ze swojego stanowiska w kwietniu 2010 roku. Urzymywała jednak, że straciła stanowisko wyłącznie dzięki intrydze opartej na fałszywych zarzutach, takich jak oszustwo, krzywoprzysięstwo, a nawet korzystanie z usług prostytutek. Część tych oskarżeń skierowano przeciwko mężowi Guergis, biznesmenowi Rahimowi Jafferowi, który również był posłem z ramienia PC.

Zasadniczą częścią pozwu było zniesławienie ex-minister, ponieważ premier powiedział publicznie dziennikarzom, że przeciwko Guergis “wniesiono poważne zarzuty” i że listę tych zarzutów przekazano do RCMP.

Warto dodać, że Helena Guergis została oczyszczona z tych zarzutów zarówno w wyniku śledztwa RCMP, jak i parlamentarnej komisji etyki. RCMP nie potwierdziło też zarzutów wobec jej męża.

Na początku maja br. Harper złożył w sądzie kontrpozew twierdząc, że „powódka nie dysponuje najmniejszą rozsądną przyczyną działania“, a ponadto jej problemy odnoszą się do prerogatyw i przywilejów parlamentarnych. i partyjnych. Inaczej mówiąc – że sąd nie ma kompetencji rozstrzygania o decyzjach politycznych podjętych w łonie partii politycznej. Obecne orzeczenie przyznało rację argumentacji premiera Kanady i uznało bezzasadność pozwu Heleny Guergis.