Nauczyciele protestują

Lokalnie Series sier 28, 2012 at 9:31 am

Wtorek upływa pod znakiem protestów pod Legislaturą Prowincyjną przy Queen’s Park w Toronto.

Związki zawodowe nauczycieli wzmocnione członkami innych grup zawodowych protestowały  przeciwko wprowadzanej w tym tygodniu nowelizacji prawa. Konkretnie chodzi o ustawę pod nazwą “Putting Students First Act”, która pozbawia nauczycieli prawa do strajków i lokautów przez najbliższe dwa lata, równolegle z zamrożeniem im płac.

Związkowcy twierdzą, że przymuszanie pracowników szkolnictwa do takiego kontraktu zbiorowego jest bezprecedensowe i narusza zasady demokracji, więc powinno co najmniej zostać oprotestowane.

Nowe przepisy jakie w poniedziałek zaproponował rząd liberalny Ontario zamrażają płace dziesiątkom tysięcy nauczycieli jeszcze przed powrotem uczniów do szkół. Nowa ustawa zmusza pracowników szkolnictwa do zawierania nowych umów o pracę, dając zarazem rządowi prawo zakazania strajków i lokautów na co najmniej dwa lata. Rząd premiera McGuinty twierdzi, że nowe zasady wynagradzania nauczycieli są konieczne, ponieważ prowincji nie stać na samonapędzający się stary system automatycznych podwyżek i świadczeń.

Protesty pod legislaturą rozpoczęły się w samo południe, wzięło w nich udział kilka tysięcy ludzi.

W rzeczywistości nic one nie zmienią, gdyż konserwatywna opozycja już zapowiedziała poparcie nowelizacji liberałów, po akceptacji swoich kilku wniosków. Zawsze jest jednak późniejsza możliwość zaskarżenia decyzji rządu do Sądu Najwyższego.

Nowi Demokraci nie poprą nowej ustawy.

Konserwatyści próbują nakłonić Liberałów do zamrożenia płac również w sektorze publicznym, włącznie z lekarzami, ale jak dotąd premier nie wyraża na to zgody.