Sezon na kichanie

Lokalnie Series wrze 2, 2012 at 4:39 pm
Kwitnący ragweed

Kwitnący ragweed

Nadszedł ten czas, kiedy miliony Kanadyjczyków cierpią na uczulenie wywołane pyłkiem rośliny popularnie nazywanej tu ragweeed.

Ragweed czyli ambrozja bylicolistna to roślina z rodziny astrowatych o charakterystycznych żółtych kwiatach. Rośnie w całej Ameryce, ale również na południowym zachodzie Polski.

Kanadyjski ragweed rośnie właściwie wszędzie – na suchych przydrożach, w miejscach ruderalnych ale i w przydomowych ogródkach i na miejskich nieużytkach. Co rok na początku września jej pyłek, który jest silnym alergenem, sprawia poważny kłopot milionom mieszkańcom Kanady, wywołując uczuleniowy katar, kaszel, łzawienie oczu, bóle gardła i inne objawy.

Niestety, mimo wydania odpowiednich przepisów o zwalczaniu ragweedu (w ramach tzw. Weed Act), praktycznie nikt tego nie robi, a pyłek z jednej rośliny potrafi przenosić się z wiatrem nawet na dziesiątki kilometrów.

Pyłki roślinne pod mikroskopem

Pyłki roślinne pod mikroskopem

Wiosną br. zarządzono tzw. Canadian Urban Allergy Audit, który obecnie doszedł do wniosków niezbyt pocieszających. Okazało się bowiem, że aż 96% drzew w Toronto jest rodzaju męskiego, podczas gdy tylko drzewa rodzaju żeńskiego są w stanie wyłapywać pyłki, a w związku z tym mnóstwo pyłku pozostaje wciąż w powietrzu.

Badania zleciła firma Reactine, czołowy producent leku przeciwhistaminowego, który ukazuje sie jako preparat w bardzo wielu formach.

Pyłkowi alergicy wiedzą jednak, że preparaty te działają tylko częściowo i krótko. Znacznie lepsze efekty daje przypisywany na receptę hormon Fluticasone.

Sezonowy alergiczny nieżyt nosa jest jedną z najbardziej popularnych chorób w krajach wysokorozwiniętych na Zachodzie. Wpływa ona na obniżenie jakości życia ze względu na objawy ze strony układu oddechowego i narządu wzroku, jak też zaburzenia snu, ogólne przemęczenie czy problemy z koncentracją.