Najszkodliwsze chemikalia w twoim domu

Poradnik Top News wrze 12, 2012 at 8:00 am

Te płyny do prania zawierają rakotwórczy kwas mrówkowy

Ich listę zestawiła The Environmental Working Group, nie dochodowa organizacja na rzecz ochrony środowiska i zdrowia publicznego.

Opublikowano listę chemicznych produktów czyszczących, które w swoim składzie zawierają kancerogeny (czynniki rakotwórcze), astmageny, toksyny i trucizny. Trzymaniem ich w domu grożą zdrowotne konsekwencje.

Według raportu tylko 7% środków do czyszczenia ujawnia swój skład chemiczny na opakowaniach. Aby poznać tajemnice pozostałych, sztab naukowców z organizacji EWG spędził 14 miesięcy na wnikliwych badaniach, penetrowaniu stron internetowych wytwórców i dokumentów technicznych. Pomagało w tym 15 baz danych substancji toksycznych zestawionych w USA i na całym świecie.

Okazało się, że aż 53% produktów posiada składniki szkodliwe dla płuc człowieka. W wielu produktach czyszczących znaleziono tak znane środki rakotworcze jak aldehyd mrówkowy (formaldehyde) czy chloroform. EWG doradza, aby się nie dać otumanić “zielonymi” nalepkami i hasłami i oznaczeniami “eco-friendly”. Niektóre składniki to substancje surowo zakazane w obrocie handlowym w innych krajach świata.

Raport sugeruje czytelnikom, że nie muszą korzystać z produktów chemicznych, aby skutecznie wymyć podłogę czy wannę. Służą do tego naturalne sposoby: sok z cytryny, olej do smażenia, ocet czy soda oczyszczona.

Jeśli jednak zdecydują się Państwo na zakup chemikaliów, warto zapoznać się z listą pełną listą środków szkodliwych dla zdrowia (pełna lista nazw handlowych tutaj).

EWG doradza również użytkownikom te firmy, które szkodzą najmniej. Ich listę otwierają firmy Green Shield Organic oraz Whole Foods’ Green Mission.