Nie chcą oglądać gaci sąsiada

Lokalnie Series wrze 13, 2012 at 2:08 pm

Władze Brampton zastanawiają się w jaki sposób ustanowić przepisy, które zabraniałyby wywieszania suszącej się bielizny przed domami.

Taki wniosek dyskutowany był na forum Rady Miejskiej już przed rokiem. Obecnie niektórzy radni uważają, że zjawisko narasta i trzeba mu zaradzić w związku z rosnącymi skargami mieszkańców. Zdarza się bowiem, że suszące się pranie rozwieszane jest na płotach, a nawet na podjazdach przed domami, gdzie pojawiają się rozkładane suszarki na pranie.

Radny John Hutton uważa, że mieszkańcy nie powinni być narażeni na to, że mają ze swych okien widok na bieliznę sąsiadow. Ponadto obniża to walory estetyczne miasta. Radna Elaine Moore dodaje, że w jej okręgu wiele osób wynajmujących piwnice nie ma bezpośredniego dostępu do podwórza, więc wykorzystuje do suszenia rzeczy trawniki i podjazdy z przodu domu. W skrajnych przypadkach niektórzy suszą pranie na prowizorycznych linkach umocowanych pomiędzy garażem a drzewami, a nawet ulicznymi skrzynkami pocztowymi.

Radni zlecili zbadanie skali zjawiska i okazało się, że w ciągu 3 lat napłynęło zaledwie 17 skarg obywatelskich na “suszenie przed domem”. Według sondażu gazety “Brampton Guardian”, 75% ankietowanych mieszkańców nie życzy sobie tego. Jak dotąd w rejonie GTA i najbliższych okolic, żadne miasto nie zabrania suszenia przed domem. Mało tego, Ustawa o Zielonej Energii z 2009 roku sugeruje nawet suszenie bielizny na podwórzach ze względu na oszczędność energii.

Z kolei przepisy Toronto zezwalają na rozpiecie linek do suszenia “na dowolnym obszarze własnej posesji” o ile nie zagrażają one bezpieczeństwu.

Swoją drogą aż dziw bierze, jak daleko urzędnicy zamierzają ingerować w prywatne życie mieszkańców. W Toronto wypracowują zakaz spożywania zupy z płetwy rekina i trzymania kur domowych. W Mississaudze pracują nad zakazem karmienia dzikiego ptactwa oraz sprzedaży młodzieży sprejów, które mogłyby służyć do graffiti. W Brampton obradują nad suszeniem bielizny, a w skali prowincji wciąż zakazują kierowcom jedzenia kanapek podczas jazdy. Jak narazie nikt nie ma jednak odwagi na wprowadzenie zakazu picia kawy.