TIFF zakończony, nagrody przyznane

Lokalnie Series Top News wrze 17, 2012 at 12:20 pm

Bradley Cooper wśród fanów w Toronto

Zakończył się 37. Festiwal Filmowy w Toronto czyli TIFF (Toronto International Film Festival),  cykliczna impreza trwająca 11 dni, a odbywająca się corocznie we wrześniu, w Toronto.

Na czerwonym dywanie co roku pojawiają się tu największe gwiazdy dużego ekranu oraz wybitni twórcy, których talent podziwia cały świat.

Impreza nie przybiera formy konkursu, lecz przeglądu. Oto tylko niektóre nagrody przyznane w tym roku:

- “Silver Linings Playbook” – Nagroda Publiczności dla filmu o mężczyźnie, próbującym na nowo odbudować związek ze swą żoną po pobycie w szpitalu psychiatrycznym. Komediodramat z gwiazdami takimi jak Bradley Cooper i Jennifer Lawrence oraz Robert De Niro. Szykuja się nominacje do Oscara za  te role. Na miejscu drugim publiczność wybrała psychologiczny thriller “Argo” z udziałem Bena Afflecka. Oba filmy otrzymały długie stojące owacje.

- “Laurence Anyways” – Nagroda miasta Toronto (30 tys. dol.) dla najlepszego filmu kanadyjskiego, opowiadającego o życiu i miłości artystycznej pary, transseksualisty i kobiety, poszła w ręce 23-letniego reżysera Xaviera Dolana.

- “Seven Psychopats” – Nagroda Publiczności w dziale “Midnight Madness” dla filmu z Colinem Farrellem o scenarzyście usiłującym stworzyć scenariusz filmu o seryjnych mordercach.

- “Call Girl” nagroda FIPRESCI (międzynarodowych krytyków filmowych). Film opowiada historię pewnego skandalu związanego z prostytutką do towarzystwa w Szwecji.

Siedziba festiwalu w wieżowcu Bell Lightbox, w Toronto

Filmy wybrane jako najlepsze przez torontońską publiczność są bardzo często laureatami nagród Oscara. Tak było m.in. z takimi tytułami jak “The King’s Speech,” “Precious” czy “Slumdog Millionaire”.

Światowe premiery w Toronto miały polskie filmy “Baby blues” Katarzyny Rosłaniec i “Imagine” Andrzeja Jakimowskiego w sekcji Contemporary World Cinema.

W sekcji filmów dla dzieci była prezentowana również izraelsko-polsko-niemiecka koprodukcja “Igor i podróż żurawi” w reżyserii Evgany’ego Rumana.

Festiwal w Toronto po raz pierwszy odbył się w 1976 roku. Jest on uważany za pierwszy i najważniejszy festiwal filmowy Ameryki Północnej.. Podczas festiwalu prezentowanych jest około 350 filmów z ponad 60 krajów świata. O zwycięstwie filmu decyduje przede wszystkim publiczność. Nagrody przyznają też akredytowani dziennikarze, stowarzyszenie krytyków międzynarodowych oraz władze miasta Toronto.