Zamrożą płace menadżerom

Lokalnie Top News wrze 21, 2012 at 4:10 am

Rząd prowincji Ontario nosi się z zamiarem zamrożenia zarobków dyrektorom i urzędnikom państwowym wyższego szczebla w szpitalach, na wyższych uczelniach oraz w całym sektorze publicznym. Wyjątki od tego mają być nieliczne, m.in. na stanowisku szefa elektrowni atomowej.

Rząd Liberałów zamierza także zamrozić płace około 8800 menadżerów administracji państwowej, co przyniesie rocznie oszczędności rzędu 12 mln dolarów.

Już wcześniej rząd zapewniał, że na dwa lata zamrozi wszelkie podwyżki w armii swoich urzędników, których na utrzymaniu podatnika jest w prowincji aż 1.3 mln.

Mimo tych jawnych deklaracji nie ujawniono jednak, jak wielu pracowników rządowych dotknie w sumie owo “zamrażanie” i ile się przez to zaoszczędzi. Mowa jedynie o tym, że będzie to liczba mniejsza niż 350.000. Ponadto ostatnio kolejne podwyżki płac otrzymali m.in. strażacy.

Rządzący prowincją Liberałowie przekonują, że “zamrażanie płac na własnym podwórku budżetówki” jest nieuniknione w skutecznej walce z 13-miliardowym deficytem, oraz aby uniknąć masowych zwolnień lub likwidacji świadczeń dla mieszkańców.

Opozycyjni Konserwatyści od dawna domagali się zamrożenia płac w sektorze publicznym, a ostatnio poparli rząd mniejszościowy w jego walce o zamrożenie płac nauczycielom.