Justin Trudeau chce być szefem Liberałów

Top News wrze 26, 2012 at 9:14 am

Justin Trudeau

Justin Trudeau, syn legendarnego premiera Kanady Pierre’a Trudeau, zdecydował się kandydować na stanowisko szefa Partii Liberalnej.

Młody Trudeau ma poinformować o tym oficjalnie w  przyszłym tygodniu, a narazie donosi o jego zamiarach dziennik“La Presse“, powołując się na wiarygodne źródła.

Przez dłuższy czas Justin Trudeau odmawiał sobie i swoim sympatykom startu o przywództwo partii, którą kiedyś kierował jego ojciec. 40-letni polityk, z zawodu nauczyciel, twierdził że nie jest zdecydowany na takie wyzwanie i że wolałby więcej czasu poświęcić rodzinie.

Justin z żoną Sophie Grégoire podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto

Kiedy na czele partii stał Pierre Trudeau (zmarły w 2000 roku), Liberałowie rządzili Kanadą przy pomocy zarówno większościowych jak i mniejszościowych rządów przez okres 16 lat. Ich obecna sytuacja jest tragiczna jak nigdy wcześniej: po wyborach w 2011 roku utracili pozycję oficjalnej opozycji na korzyść NDP i obecnie mają jednie 35 miejsc w Parlamencie.

Na czele Partii Liberalnej stoi tymczasowo Bob Rae, a właściwy lider powinien ostać wyłoniony pomiędzy 14 listopada a 14 kwietnia.