Dwie śmiertelne ofiary komara

Lokalnie Series wrze 27, 2012 at 8:17 pm

Ministerstwo Zdrowia Ontario potwierdziło dwa przypadki śmiertelne u nosicieli wirusa Gorączki Zachodniego Nilu. Ostatnią ofiarą okazał się w czwartek 71-letni mieszkaniec hrabstwa Windsor-Essex. Dwa tygodnie temu zmarł 74-letni mieszkaniec Toronto.

Przy tej okazji stwierdzono, że panuje obecnie największa epidemia tej choroby w całej dekadzie.  Na dzień dzisiejszy potwierdzono w samym Onario 220 przypadków zachorowań. Gorzej było tylko w 2002 roku, kiedy to po raz pierwszy odkryto wirusa na terenie Kanady. Zarejstrowano wówczas 394 przypadki zachorowań.

Ontario Public Health ostrzega mieszkańców, aby nie bagatelizowali sytuacji, kiedy po ugryzieniu komara odczują pogorszenie stanu zdrowia. Komary kąsają do połowy października.

Przeprowadzone na owadach testy wykazały w tym roku, że więcej niż połowa schwytanych owadów nosi wirusa Gorączki Zachodniego Nilu. Takie badania prowadzi się od 10 lat ale nigdy wcześniej nie odnotowano tak wysokiego miana.

Krwotoczna Gorączka Zachodniego Nilu jest rodzajem zapalenia mózgu. Infekcja u wielu osób przebiega bezobjawowo lub daje łagodne objawy. Jeśli dochodzi do rozwinięcia się choroby, objawy pojawiają się po 2-15 dniach, statystycznie u jednaj na 150 ugryzionych osób.

W postaciach lekkich choroba może dawać objawy rzekomogrypowe (gorączka, ból głowy, bóle mięśni), czasem drobną wysypkę lub powiększenie węzłów chłonnych. W cięższych przypadkach objawy są bardziej nasilone a przebieg gwałtowny, mogą dołączyć się nudności, wymioty, trudności w połykaniu, kręcz szyi, osłabienie mięśni, utrudnienie chodu, zaburzenia koordynacji, parkinsonizm, zaburzenia świadomości.

U osób z osłabionym ukladem obronnym, w tym ludzi starszych istnieje zwiększone ryzyko ciężkiego przebiegu choroby, zdarzają się także przypadki śmiertelne. U niektórych osób dochodzi do całkowitego wyzdrowienia, ale u części pacjentów obserwuje się powikłania pod postacią przewlekających się dolegliwości mięśniowych, bólów głowy, uczucia zmęczenia, depresji, zaburzeń pamięci i koncentracji oraz zaburzeń funkcjonowania. Stosuje się leczenie objawowe. Leczenia przyczynowego nie opracowano. Szczepionki jeszcze nie wymyślono.

Wirus rozprzestrzenia ię w Ameryce dopiero od 1999 roku.  Jego pierwotnym rezerwuarem są ptaki. Następnie transmitowany jest on od nich na inne zwierząta i ludzi przez komary.

W USA stwierdzono w tym roku 3.500 przypadkow zachorowań, z czego zmarło 147 osób.