Ciclovia w Toronto

Lokalnie Series Top News paźd 8, 2012 at 9:04 am

Jeszcze w tym miesiącu radna miejska Kristyn Wong-Tam złoży wniosek o stworzenie już w lecie przyszłego roku w Toronto systemu połączonych ze sobą ulic i uliczek, na które wjazd samochodem byłby zabroniony, a uprzywilejowani byliby rowerzyści.

„Ciclovia“ oznacza po hiszpańsku dróżkę rowerową. Slowo to spopularyzowało sie podczas orgnizacji masowych festynów i festiwali, na których zamyka się dostęp dla aut, a umożliwia drogę dla pieszych i rowerzystów.

Ciclovia w kolumbijskiej Bogocie

Jako pierwsza zastosowała ten system Kolumbia. Jeszcze w latach 80. zamykano w niedziele i święta nawet główne ulice w Bogocie, aby oddać je na ten czas we władanie rowerzystom, wrotkarzom, deskorolkarzom i pieszym. Dziś zamyka się tam 120 km miejskich ulic, a w ulicznych imprezach bierze udział 30% mieszkańców.

Przeniknął on do takich miast jak Guadalajara, Mexico, Nowy Jork, Vancouver i Winnipeg. Niektóre miasta utworzyły stałą ciclovię, a inne np. tylko w niedzielne przedpołudnia. W Guadalajarze podczas Igrzysk Panamerykańskich w 29011 roku miasto wyłączyło z ruchu samochodowego 60 km ulic dla imprezy nazwanej Via RecreActiva.

Niedziela dla Pieszych na Kensington Market

Pierwszą kanadyjską, jednorazową ciclovię zorganizowano w 2009 roku w Winnipegu. Następne było Calgary oraz Vancouver, ale nie wolno zapominać o tym, że już od lat 70. stołeczna Ottawa każdego lata zamyka wiele ulic wokół Gatineau Park, aby ułatwić bezpieczne poruszanie się pieszym i rowerzystom. Inicjatywa nosi dziś nazwę Sunday Bikedays Program.

Toronto ma już namiastkę ciclovii podczas tzw. Niedziel dla Pieszych na Kensington Market, ale planowana przez radną ciclovia miałaby o wiele większą skalę.

Dokładna propozycja zostanie złożona na  posiedzeniu Rady Miejskiej 30 października,