Polacy aresztowani wraz z rumuńskim gangiem

Przekręty Series paźd 10, 2012 at 2:26 pm


Policja prezentuje odzyskane przedmioty

Dwójka Polaków z Mississaugi, Danuta Walter (43 l.) i Dariusz Głowacki (44 l.), mieszkająca przy Cliff Rd., znalazła się wśród 34 osób aresztowanych przez policję z Durham. Do aresztowań doszło w związku z rozpracowaniem romskiej organizacji przestępczej z siedzibą w Pickering, a działającej na terenie Ontario i Quebecu.

Policji udało się odzyskać około 85 tys. dol. w gotówce, jak również skradzione mienie i karty kredytowe. Udało się też uzyskać dowody na to, że członkowie organizacji wyłudzili lub próbowali wyłudzać świadczenia socjalne na łączną sumę ok. 2 mln dol. Ponadto zidentyfikowano podejrzane przekazy pieniężne za granicę na sumę ok. 1 mln. dol.

- Jak dotąd była to największa operacja tego typu przeprowadzana przez policję regionu Durham – powiedział jej szef, Mike Ewles, określając udaną akcję pod kryptonimem „Project Mansfield“ przełomem w walce z zorganizowaną przestępczością w południowym Ontario.

„Project Mansfield“ wystartował w końcu ubiegłego roku z pomocą policji regionu Peel oraz służb granicznych Kanady i USA. Później dołączyły siły Interpolu, FBI i RCMP oraz policji kilku różnych miast.

Wzięto pod lupę przede wszystkim romskich imigrantów z Rumunii. Członkowie gangu pomagali im składać podania o pomoc socjalną, a następnie wciągano ich do złodziejskich szajek działających w Ontario i Quebecu. Celem złodziei były głównie sklepy jubilerskie oraz narożne, ale nie stroniono od okradania z biżuterii osób przypadkowych, głównie starszych. Podstawową techniką było wynoszenie towarów ze sklepów pod obszernymi sukniami kobiet. Wynoszono również kradzione z zaplecza pieniądze, kartony papierosów, a nawet całe sejfy.

Inna złodziejska technika polegała na podpatrzeniu numerów PIN w kolejce do bankomatu. Na parkingu uwaga ofiary była sprytnie rozpraszana, kradziono kartę z torebki lub portfela i błyskawicznie podejmowano w najbliższym bankomacie tyle gotówki, ile się dało.

W sumie 34 aresztowane osoby usłyszały 263 zarzuty ale styczność z gangiem miało około 400 osób.