Osaczona w sieci uczennica odebrała sobie życie: szokujący film

Series Top News paźd 13, 2012 at 2:32 pm

Na miesiąc przed swoimi 16. urodzinami nastolatka z Vancouver, Amanda Todd popełniła samobójstwo. Miesiąc wcześniej wołała o pomoc: zamieściła na YouTube historię prześladowań ze strony rówieśników w internecie, której etapem była wcześniejsze próby samobójcza, nieudane.

Tragiczny finał całej historii wywołał wstrząs i dyskusję na portalalach społecznościowych na temat zjawiska wirtualnego bullyingu.

Historię Amandy, uczennicy 10 klasy szkoły w Coquitlam opisuje ona sama na wspomnianym, 9-minutowym wideo przy pomocy lakonicznych opisów umieszczonych na fiszkach papieru. Amanda ulokowała filmik na YouTube po pierwszej próbie otrucia się i samookaleczeniu. Przez miesiąc pomoc nie nadeszła… Kolejna próba samobójcza okazała się skuteczna…

W piątek wieczorem (12 października) znaleziono ją martwą w jej domu w Coquitlam. Wiadomość o śmierci i jej historii przekazały natychmiast portale Tumblr, Facebook i Twitter.

 

Całą jej historię opowiada porażający swą prostotą filmik Amandy. Ukazuje szczerą, zagubioną, wrażliwą i przestraszoną dziewczynę, której młode życie stało się koszmarem poprzez ustawiczne dokuczanie jej w środowisku szkolnym oraz w internetowej sieci. Pomimo zmiany miejsca zamieszkania i szkół, nie zdołała uciec przed dokuczliwymi komentarzami, grożbami, a nawet przed fizycznym pobiciem. Stała się przykładem cybernetycznego polowania na czarownice i zarazem jego ofiarą.

Ten film powinien obejrzeć każdy, zarówno rodzic jak i dziecko:

Amanda wyjawia w nim, że któregoś dnia w siódmej klasie podczas video-pogaduszek z nowymi przyjaciółmi w sieci, komplementowana, nierozważnie odważyła się pod czyjąś namową obnażyć się. Po roku jej “nowy znajomy” skontaktował się z nią przez Facebook szantażując, że opublikuje jej uchwycone zdjęcie z obnażonym biustem, jeśli dziewczyna “nie pokaże mu więcej”. Znał jej adres, szkołę, i itnernetowe adresy większości przyjaciół. Kilka miesięcy później do mieszkania Amanday zapukała policja oświadczając, że jej feralna fotka została rozesłana “w zasadzie wszędzie”.

Dla Amandy zaczęło się piekło na ziemi. Napady lęku, przerażenia, depresji, bezsenne noce, próby samookaleczenia. Próbowała alkoholu, narkotyków. Straciła przyjaciół i respekt wobec samej siebie. W sieci zalewano ją komentarzami w stylu “nikt cię nie lubi” czy “powinnaś się zabić”. Gdy zmieniła szkołę sytuacja poprawiła się trochę, ale dziewczyna nie uniknęła ostracyzmu. Posiłki jadała samotnie w szkolnej bibliotece, a któregoś dnia na szkolnym dziedzińcu została pobita przez inną dziewczynę w asyście jej chłopaka, z którym Amanda usiłowała nawiązać przyjaźń. Świadkami było około 50 osób. Filmik z tego zajścia oczywiście trafił do sieci.

Amanda usiłowała uwolnić się od cierpień wybierając śmierć. W swoim filmie opowiada jak jeszcze tego samego dnia połknęła antydepresanty i popiła wybielaczem. Wtedy jeszcze zdołano ją odratować…

Amanda zmieniła adres, zamieszkując u swej matki. Ale po sześcu miesiącach w sieci nie ubywało komentarzy je rówieśników w rodzaju “Powinna użyć silniejszego wybielacza” czy “Mam nadzieję, że w końcu się zabijesz”. Amanda znów przedawkowała leki, ponownie trafiła do szpitala.

- To wszystko dotknęło mnie bardzo głęboko i walczę ze sobą, czy pozostać na tym świecie. Nie robie tego, aby zwrócić czyjąś uwagę. Robię to dla własnej inspiracji, żeby udowodnić sobie, że jednak jestem silna – opowiada dziewczyna na filmie.

Nie była.

Policja prowadzi skrupulatne śledztwo i intensywnie penetruje archiwa internetowe, aby dokładnie wyjaśnić wszelkie okoliczności związane ze śmiercią Amandy Todd. Do pracy tej oddelegowano aż 25 funkcjonariuszy. Ponadto z całego świata napływają informacje i donosy od internautów, którzy chcą wnieść jakąś  pomoc.

Premier Brytyjskiej Kolumbii Christy Clark w dzień po śmierci Amandy opublikowała swój krótki filmik z kondolencjami na YouTube, w którym niezbyt odkrywczo oświadczyła, że “każdy uczeń powinnien czuć się w szkole bezpiecznie i nikt nie może być

celem jakiegokolwiek prześladowania…”.

Premier zasugerowała ogólnonarodową dyskusję nad objęciem systemem kar wszelkich przejawów prześladowania w sieci.

 

We wrześniu  Amanda zamieściła na portalu Prezi swój inny film – krótką animowaną prezentację o tym jak walczyć z prześladowaniem w szkole.

Jej porady są wyjątkowo precyzyjne i dojrzałe:

http://prezi.com/atoa68wrotkm/cyber-bulling/

W piątek (19 października) internauci w Kanadzie i na całym świecie postanowili uczcić pamięć Amandy i innych ofiar bullyingu przez zapalenie symbolicznych świeczek. Dodatkowo w torontońskich szkołach 250 tysięcy uczniów uczciło Amandę i inne ofiary nękania w sieci minutą ciszy Wiele szkół w prowincji Ontario postąpiło podobnie.

W wielu szkołach urządzane są  czuwania przy świecach, począwszy od Surrey (BC) przez szkoły w Edmonton, Winnipeg i Halifax, jak również poza granicami Kanady: w Kalifornii, na Florydzie, w Hiszpanii i w Indiach.

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko jest ofiarą bullyingu w szkole lub w sieci, przeczytaj ten artykuł.