Reprezentacja Kuby znika w Kanadzie

Lokalnie Series Top News paźd 13, 2012 at 11:44 am

Trener Gonzalez podczas sobotniego meczu

Trener reprezentacji Kuby Alexander Gonzalez wyjechał z ojczyzny na mecz eliminacji mistrzostw świata 2014 z kadrą liczącą 15 piłkarzy. W spotkaniu z Kanadą w Toronto mógł skorzystać tylko z 11 zawodników, bowiem czterech opuściło zespół tuż po przylocie.

Podczas pojedynku w grupie I strefy CONCACAF zakończonego zwycięstwem Kanadyjczyków 3:0 na ławce rezerwowych drużyny gospodarzy siedziało 10 piłkarzy, podczas gdy u Kubańczyków był tylko sztab szkoleniowy. Jak przyznał na pomeczowej konferencji prasowej Gonzalez, podobne decyzję podejmują zawodnicy uprawiający także inne sporty drużynowe w tym kraju.

- Gdy podróżują po całym świecie, to nieraz próbują spełnić wielki amerykański sen. Dlatego też bardzo trudno jest utrzymać całą ekipę – powiedział trener przyjezdnych.

Wspomniane zniknięcie to już drugi tego typu przypadek w tym roku dotyczący kubańskiej piłki nożnej, który wydarzył się w Toronto. W styczniu na rozgrywany w tu ostatni mecz w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk strefy Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów nie stawiły się dwie reprezentacyjne zawodniczki – Yesenia Gallardo i Yisel Rodriguez.

Takiego samego wyboru dokonało wielu Kubańczyków, którzy nie chcieli przystosować się do komunistycznego reżimu. Szacuje się, że od 1959 do 2000 ojczyznę opuściło z powodów politycznych lub ekonomicznych około półtora miliona ludzi.