Premier McGuinty rezygnuje!

Lokalnie Series Top News paźd 16, 2012 at 3:45 pm

Premier Ontario Dalton McGuinty rezygnuje ze stanowiska premiera jak również z funkcji przywódcy Partii Liberalnej.

Premier zapowiedział swą rezygnację podczas zaskakującego zjazdu partii w poniedziałkowy wieczór (15 października). Powiedział, że ustąpi przy najbliższej okazji tuż po zjeździe partii, który ma pomóc wyłonić nowego lidera. Tuż po jego wybraniu – McGuinty odejdzie.

- Czas na odnowienie, na następnego przywódcę Liberałów. Czas na kolejny zestaw liberalnych pomysłów, które poprowadzą naszą prowincję w przyszłość – powiedział McGuinty w poniedziałek.

W poniedziałek premier zapoznał zebranych z planem wobec zamrożenia płac pracowników budżetówki. Oświadczył, że będzie starał się wynegocjować ze związkami zawodowymi odpowiednie umowy ale jeśli się to nie uda, zwróci się do opozycji o pomoc w przegłosowaniu sposobów legislacyjnych aby tego dopiąć.

- Zamrożenie płac jest konieczne. Kiedy Parlament rozpocznie nową sesję mamy zamiar mieć w ręku wynegocjowane umowy lub nowelizacje popieraną przez opozycję – mówił premier.

McGuinty kierował ontaryjskimi Liberałami przez 16 lat, zaś stanowisko premiera  piastował od 2003 roku.

Pochodzi z wielodzietnej irlandzko-kanadyjskiej katolickiej rodziny, ma dziewięcioro rodzeństwa. Jego ojciec, Dalton McGuinty, Sr. był politykiem i profesorem, matka – Elizabeth McGuinty była pielegniarką. Od 1980 roku jest żonaty z Terri McGuinty, która jest nauczycielką w szkole podstawowej. Mają czworo dzieci, trzech synów i córkę.

Przy okazji ogłoszenia decyzji premiera pojawiły się spekulacje czy ta przedwczesna rezygnacja nie jest oznaką zamiaru ubiegania się o przywództwo federalne. Na decyzję o starcie w wyborach pozostał zaledwie miesiąc czasu.