Borkowski: Nagroda za książkę o Roncesvalles

Lokalnie Polacy w Kanadzie Series paźd 17, 2012 at 4:00 am

zz copernicusAndrzej Borkowski został laureatem przyznawanej dorocznie Torontońskiej Nagrody Księgarskiej (Toronto Book Award) za zbiór opowiadań pt. “Copernicus Avenue”.

Debiut pisarski odnosi się do zdarzeń wokół tytułowej alei Kopernika, która jest po prostu obrazem Roncesvalles Ave. – enklawy polskości, w której autor – syn Polaka i Kanadyjki –  urodził się i wyrastał w latach 50. i 60.

55-letni Andrew J. Borkowski studiował dziennikarstwo i literaturę angielską na Carleton University. Jako “wolny strzelec” publikował swe artykuły w wielu rozmaitych pismach od Globe and Mail przez TV Guide po Los Angeles Times. Przez 10 lat kierował bluesową kapelą Grayceful Daddies.

240-stronicowa, na wskroś polska (mimo iż pisana po angielsku) książka ukazała się już w ub. roku nakładem wydawnictwa Cormorant Books. Na przykładzie opisanych barwną prozą sytuacji przedstawione są losy powojennej emigracji polskiej, złożonej z młodych i starych, artystów i weteranów, wizjonerów i szaleńców…

Andrew J. Borkowski

Andrew J. Borkowski

Borkowski ilustruje w niej jak przybywający Polacy adaptują dzielnicę uznawaną wcześniej za…. niemiecką. Pamięta czasy, kiedy 80% sąsiadów mówiło po polsku. Wspomina w mniej lub bardziej zakamuflowany sposób  pierwszy z prawdziwego zdarzenia sklep ze smacznym żytnim chlebem i takąż kiełbasą (Stella’s Deli) i pierwszą polską restaurację na ulicy (Sir Nicholas Tavern) oraz nagły nalot innego rodzaju biznesów w latach 70.

 

Pozostali finaliści tegorocznej Toronto Book Award to:

- felietonista “National Post” Dave Bidini za “Writing Gordon Lightfoot: The Man, the Music, and the World in 1972” (poświęcona legendzie kanadyjskiej muzykik folkowej),

- Darzana Doctor za powieść “Six Metres of Pavement”.

- Michele Landsberg za jej zbiór felietonów “Writing the Revolution”

- Suzanne Robertson za zbiór wierszy “Paramita, Little Black”.

Każdy z wyróżnionych pięciu finalistów otrzymał nagrodę w wysokości tysiąca dolarów, zaś wyróżniony I nagrodą Borkowski – dodatkowe 10 tysięcy. Został on zarazem finalistą tegorocznej Literackiej Nagrody im. Danuty Gleed.