Wykurzyć palaczy!

Lokalnie Series paźd 17, 2012 at 3:38 pm

Torontońskie władze zdrowotne zamierzają podjąć kolekną krucjatę przeciwko palaczom i wprowadzić jeszcze bardziej restrykcyjne przepisy. Jeśli władze miejskie zaakceptują te rekomendacje, oprócz istniejących ograniczeń dojdą nowe zakazy palenia:

- na patiach wszystkich restauracji i barów,

- na arenach sportowych i wokół nich (z otwartymi stadionami włącznie),

- na terenie szpitalnym i przyszpitalnym,

- i przy wejściach do budynków.

Propozycje złożone przez dr. Davida McKeowna (Medical Officer of Health) staną się tematem debaty radnych 22 października. Jego zdaniem, w Toronto brakuje przepisów regulujących odległość palacza od wymienionych miejsc.

Jak dotąd, prowincyjna ustawa Smoke Free Ontario Act z  2006 roku zabrania palenia na krytych patiach ale McKeown uważa, że nawet palenie bierne pod chmurką jest szkodliwe, więc chce objąć zakazem również każde inne patio, gdzie podawane jest jedzenie i trunki.

Palenie zabronione jest również na terenach szkolnych i boisk sportowych, w pobliżu placów zabaw dla dzieci, piaskownic i brodzików. Jak twierdzi dr McKeown jedna trzecia ontaryjskich miast ma już odpowiednie przepisy, zakazujące np. palenia na trybunach stadionów i na innych terenach rekreacyjnych. Jako przykłady podał Barrie, Vaughan i Hamilton.

Na terenie szpitalnym wolno palić na zewnątrz budynku w odległości co najmniej 9 metrów od wejścia. Ten przepis ma zostać zmieniony na bardziej restrykcyjny: cały teren szpitalny objęty zostanie zakazem, nawet jeśli zawiera się w nim park. Dla palaczy pozostanie ulica.

Sondaże wykazują, że 86% mieszkańców Toronto wyraża zgodę na zakaz palenia w pobliżu wejść do budynków, a 74% zgadza się na zakaz na wszelkiego rodzaju patiach.

Przypominamy przy okazji, że od 1999 roku istnieje w Toronto bezwzględny zakaz palenia we wszelkich miejscach publicznych oraz w zakładach pracy.